Novinky a názory / zprávy

Tituly Stavba roku 2014 uděleny

Každý ročník soutěže Stavba roku představuje široké odborné i laické veřejnosti řadu interesantních staveb. Letos se mezi stavby, které nejvíce oslovily porotu a získaly prestižní ocenění Stavba roku 2014, zařadily CEITEC – Středoevropský technologický institut, Lanová dráha na Sněžku, Rodinný dům „LF“, Letecké museum Metoděje a obchodní centrum Šantovka. Tituly byly předány 9. října v rámci Dnů stavitelství a architektury na slavnostním setkání v Senátu Parlamentu ČR.

EARCH.CZ , 10. 10. 2014

Letos poprvé udělila porota také titul Zahraniční stavba roku 2014. O titul se ucházelo celkem 5 staveb, které realizovaly české firmy. Členové poroty v tomto případě samotné stavby nenavštívili, ale hodnocení provedli na základě video prezentace. Ocenění nejvyšší titul Zahraniční stavba roku 2014 získala Výstavba urgetného príjmu univerzitnej nemocnice L. Pastera v Košicích.

Vedle samotných titulů byly uděleny také zbylé zvláštní ceny. Cenu generálního partnera Architectureweek obdrželo KCEV - Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání, které získalo přezdívku „Krtek.“ Předseda Senátu Milan Štěch ocenil Svět techniky ve Vítkovicích a cenu primátora hlavního města Prahy získala rekonstrukce galerie Mánes.

O jedné ze zvláštních cen pak rozhodla sama veřejnost. Její zástupci měli možnost hlasovat na webových stránkách soutěže a na veletrhu FOR ARCH. Největší ohlasy zaznamenal Svět techniky ve Vítkovicích, který získal 22364 hlasů a Cena veřejnosti tak míří do Ostravy.

„Soutěž Stavba roku není jen soutěž, ale celostátní přehlídka realizovaných stavebních projektů za uplynulý rok. Letos se zúčastnilo rekordních 64 staveb. Rádi bychom se proto domnívali, že většina projektantů, dodavatelů a investorů optimisticky hledí do budoucnosti a věří, že dochází opět k rozvoji českého stavebnictví po letech spíše útlých. Svou účastí v soutěži, která byla oproti předešlým ročníkům vyšší o 20%, vyjádřili svou naději,“ říká k letošnímu ročníku soutěže Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Již uplynulý 22. ročník byl vypsán Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Záštitu udělilo Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo dopravy, Státní fond rozvoje bydlení, Státní fond životního prostředí, Státní fond dopravní infrastruktury.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 10. 10. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři