Novinky a názory / zprávy

Umělec Patrik Hábl vytvořil na žižkovském paneláku 40 metrů vysoký murál

Landscape festival se v sobotu rozrostl o další umělecké dílo. Přední český umělec Patrik Hábl dokončil obří malbu obrazu o rozměrech 40 metrů na výšku a 8 metrů na šířku s názvem Vodopád na panelovém domě na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice. Landscape festival se dlouhodobě věnuje možnostem zlepšování kvality života ve městech a jeho snahou je přinášet i trvalé změny v městském prostředí. Dílo Patrika Hábla tak nejen oživuje nevzhlednou fasádu devítipatrového panelového domu, který je odstrašujícím příkladem socialistické výstavby Žižkova, ale čtyři desítky metrů dlouhý Vodopád upozorňuje i na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel.

Galerie Jaroslava Fragnera , 15. 7. 2020

„Pro mne samotného to byla nejenom nová výzva a zatěžkávací zkouška, jak citlivě vstoupit do veřejného prostoru, ale i jak zvládnout více jak 300 metrů čtverečních vertikálního obrazu z čtyřicetimetrové výšky. Před sedmi lety jsem na podobnou plochu maloval na magistrále na I. P. Pavlova, ale nohama na zemi. Tentokrát se vše odehrávalo ve velké propasti pode mnou,“ vysvětluje Patrik Hábl.

„Jsem rád, že se taková kulturní událost, jako je Landscape festival, odehrává opět u nás na Žižkově. A vítám, že se Praha 3 bude moci pyšnit dílem renomovaného umělce Patrika Hábla, které zde přetrvá i po skončení letošního ročníku festivalu,“ dodává Pavel Křeček, radní pro kulturu a strategické plánování městské části Praha 3, která se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku. Vznik díla podpořilo hlavní město Praha a program Umění pro město, jehož garantem je Galerie hlavního města Prahy.

Patrik Hábl je žádaným autorem, který je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních 5 let opakovaně pozornost nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Stal se prvním žijícím českým malířem, jehož díla se opakovaně objevují ve světovém výběru současného umění v nejprestižnější aukční síni Sotheby's. Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavené oceňovaným architektem Stanislavem Fialou. 

Foto: eArch
Murál na fasádě paneláku v rámci Landscape festivalu 2020, Patrik Hábl. Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera 

Landsape festival láká na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru českých i zahraničních architektů a umělců. Jeho cílem je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál této městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu. Díky festivalu si obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje. Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty vybízejí nejen k osvěžení, ale také k úvahám nad zranitelností koloběhu vody. Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomíná všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí a Hrabovskou spojku je nově k dispozici nejen cyklistům nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa. Přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina. 

Festival Labdscape probíhá až do konce září a nabízí i bohatý doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav. Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera za podpory městské části Praha 3. Více informací na www.landscape-festival.cz.

Klíčová slova:

landscape festival Žižkov

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři