Novinky a názory / zprávy

V galerii DOX pokřtili knihu Fenomén o schodech světoznámé architektky Evy Jiřičné

V pražském Centru současného umění DOX v úterý 4. června proběhl křest knihy „Fenomén“ s podtitulem „Schody Evy Jiřičné jako umělecký objekt“, jejímž autorem je Petr Volf a vydavatelem společnost „Prostor – architektura, interiér, design“. Součástí akce byla prohlídka výstavy „Jiřičná“, včetně zrekonstruovaného schodiště ze skla a nerezové oceli právě od této světoznámé české architektky.

Techo a.s. , 11. 6. 2019

„Schodiště vypadá jako konstruktivistická socha, jako překrásné kultovní dílo, jež kurátor expozice Leoš Válka spolu s Evou Jiřičnou nechali postavit na skleněný piedestal, aby vynikla jeho křehkost. Zdá se, jako by levitovalo, ale přesně takové je kouzlo, jež stavby této architektky provází. Funguje jako magnet, lidé jsou k němu přitahováni zvláštní silou. Až v prostředí, kde promlouvá samo za sebe, aniž by bylo rušeno jinými provozními souvislostmi, jako je tomu v běžném životě, může vyjevit všechny svoje přednosti,“ popisuje v knize Fenomén její autor Petr Volf.  

Schodiště Evy Jiřičné bylo původně umístěno v pařížské pobočce sítě obchodů  Joan & David a v galerii DOX představuje dominantu celé expozice. „Schodiště mi připomnělo, jak těžké bylo tenkrát dostat povolení od schvalujících orgánů na konstrukci, která se zdála v té době příliš odvážná. Dnes už by asi stěží někdo řekl, že nic takového neviděl,“ říká Eva Jiřičná. 

„Když jsem se v roce 1998 dozvěděl, že schodiště, které jsem znal z reprodukcí v designérských časopisech, má být odstraněno, okamžitě mě napadlo, jestli by se nedalo zachránit. Na převezení z Paříže do Prahy jsme měli jen týden. Věděli jsme, že pokud to nestihneme, bude zničeno. Naštěstí se nám ho nakonec podařilo převézt do naší fabriky v Hostivaři,“ vzpomíná Jiří Kejval, generální ředitel a předseda představenstva společnosti TECHO, která je generálním partnerem výstavy v galerii DOX. 

Foto: eArch

Firma TECHO spolupracovala na rekonstrukci schodiště se společností Artefakt. „Toto schodiště vyráběl anglický výrobce, k nám se dostala jen jeho torza a výkresy, ve kterých chybělo to, co jsme právě potřebovali. Myslím, že bez předchozích zkušeností, které jsme na Eviných projektech sbírali řadu let, bychom rekonstrukci asi nezvládli. Její dlouholetá škola je nenahraditelná,“ říká majitel firmy Artefakt Pavel Růžička. 

„Zatímco rekonstrukce trvala pět měsíců, novou instalaci se podařilo zvládnout během pouhých čtyř dnů, vše bylo hotové v noci z 16. března na 17. března. Bylo to zřejmě poprvé u nás, kdy bylo takto progresivní moderní schodiště přemístěno na výstavu, kde se stalo samostatným exponátem, strmícím až po střechu hlavního galerijního prostoru. Jakoby letmo, konečky svých ocelových vláken se jí dotýkalo,“ popisuje v knize Petr Volf. 

Výstava „Jiřičná“ v galerii DOX probíhá od letošního 22. března do 12. srpna.

Foto: eArch

  • autor: Techo a.s. *
  • publikováno: * 11. 6. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Eva Jiřičná DOX+ křest knihy

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři