Novinky a názory / zprávy

Výstava martin roubík.architekt SNØHETTA.ROM.ARFO

Galerie Jaroslava Fragnera přibližuje osobnost a práci českého architekta Martina Roubíka (1949–2008), jehož život se z poloviny odehrál v Norsku. Výstava zároveň představuje současné profily ateliéru Snøhetta, nadace ROM a nakladatelství ARFO, které Martin Roubík v Oslu před více než dvaceti lety spoluzakládal.

EARCH.CZ , 30. 9. 2009

MARTIN ROUBÍK

Architekt Martin Roubík se narodil v Praze, kde od roku 1968 studoval na VŠUP. Po několika letech byl z politických důvodů zatčen, ze školy vyloučen a souzen. Poté emigroval do Norska.   Kromě práce architekta se v Oslu věnoval také uměleckým projektům a dalším aktivitám. Spolu s několika kolegy v roce 1987 založil a několik let také řídil nadaci ROM for arkitektur, zabývající se propagací architektury. Stejná skupina stojí také za vznikem ateliéru Snøhetta, kde český architekt deset let figuroval jako partner. Spolu s krajanem Jiřím Havranem rovněž založil fotografické studio – a později nakladatelství – ARFO.   V roce 1999 se Martin Roubík natrvalo vrátil do Prahy, kde provozoval architektonickou praxi s Reginou Loukotovou. Tým pod jejich vedením v roce 2003 získal čestné uznání ve finále mezinárodní soutěže na Velké egyptské muzeum.

Foto: eArch

 

SNØHETTA

Snøhetta je renomovaný norský architektonický ateliér, který proslul již krátce po svém vzniku v roce 1989 díky překvapivému vítězství ve velké mezinárodní soutěži na budovu nové Alexandrijské knihovny.    Dnes má Snøhetta v pobočkách v Oslu a New Yorku celkem více než stovku zaměstnanců, z velké části cizinců, a pracuje na zakázkách po celém světě. Kromě dvaceti let od svého založení mohl ateliér letos v květnu slavit také zisk Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2009, jež byla udělena budově Norské národní opery a baletu v Oslu.   

ROM

  Nadace ROM for Kunst og Arkitektur (Prostor pro umění a architekturu) vznikla v roce 2005. Galerie sídlí v centru Osla v bývalé tovární budově, která po konverzi poskytuje pro výstavní činnost a kancelářské zázemí jednoduchý prostor: celkem 260 m2 ve dvou podlažích.   Program galerie ROM zahrnuje výstavy, semináře, workshopy a přednášky; obecně se soustředí především na prolínání současného umění a architektury.  

ARFO

  Současné nakladatelství ARFO založil Jiří Havran, přední norský fotograf architektury, pocházející z Československa, jako osobní firmu v roce 1996.   Většinu produkce tvoří knihy o památkách tradiční architektury, v ucelených edičních řadách. První z nich (1996–1998) přibližuje norská města a jejich historické části. Druhou část produkce nakladatelství (2000–2008) představuje zejména série Kostely v Norsku.  V příštích letech se ARFO bude zaměřovat na dějiny umění v různých krajích Norska. 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři