Novinky a názory / zprávy

Z parku do parku. Architektonická soutěž přinese reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

Letenský muzejní distrikt, tedy oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea, nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto území. Projekt má za cíl zpříjemnit cestu mezi Letenskými sady a Stromovkou, vytvořit důstojné muzejní náměstí a celkově zatraktivnit dopravně vytíženou část Letné. Soutěž bude vyhlášena do konce tohoto roku.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 19. 6. 2021

Lokalita v okolí ulic Korunovační a Nad Štolou spolu s předprostorem Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea tvoří místo, které propojuje dva významné pražské parky – Letenské sady a Stromovku. Praha proto rozhodla, že podobu takto důležitého prostoru určí architektonicko-urbanistická soutěž. Realizace vítězného návrhu přinese funkční, kultivovanější i bezpečnější ulice i nové náměstí před veřejnými budovami. Cílem soutěže je zlepšit tuto části Prahy 7 zejména pro chodce a cyklisty a zaměřit se i na přilehlá sportoviště. 

„Cílem úpravy lokality nazvané Letenský muzejní distrikt je najít a podpořit jeho kvality. Podobu okolí muzeí, gymnázia a ulice Nad Štolou, včetně tenisových kurtů klubu LTC a prostoru u oblíbeného Letenského kolotoče budou hledat účastníci urbanisticko-architektonické soutěže, kteří budou mít za úkol vytvořit z tohoto zanedbaného a pro pěší nepohodlného prostoru novou atraktivní lokalitu,“ komentuje soutěž Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Letenský muzejní distrikt, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Zdroj: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) 

S Letenským muzejním distriktem je také spojena rekonstrukce ulice Korunovační, pro níž vznikne samostatná koncepční studie, jejíž součástí bude mimo jiné řešení umístění nových stromořadí, oprava silnic i chodníků. Oba projekty budou navzájem koordinovány.

„Je pro nás velmi důležité, aby se do tohoto významného projektu od počátku zapojovala veřejnost. Připomínky a podněty lidí, kteří zde bydlí, pracují či tráví svůj volný čas, jsou při plánování proměny části města velmi cenné. Proto jsme k Letenskému muzejnímu distriktu realizovali anketu, do které se zapojilo více než 800 respondentů. 29. června od 18:00 hodin pak pořádáme ve Vodárenské věži (Na Výšinách 1) participativní setkání k plánované revitalizaci ulice Korunovační,“ uvádí místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.

Foto: eArch
Letenský muzejní distrikt, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Zdroj: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) 

Již na začátku roku se do příprav zadání uvedených projektů zapojila široká veřejnost prostřednictvím online ankety. Místní obyvatelé by v lokalitě chtěli více stromů, laviček a odpadkových košů. Lépe by se tu měli do budoucna cítit také cyklisti, bruslaři nebo rodiče s kočárky, objevit by se mohla třeba i fontána. Chodníky a stezky by na sebe měly lépe navazovat, být přehlednější, prostory před budovami reprezentativnější a lépe využité. Okolí muzeí a gymnázia by mělo být lépe propojené s parkem a sportovišti a mělo by být kompletně bezbariérové. 

„Výsledky participace s veřejností budou předány soutěžím týmům a zapracovány do samotného návrhu. IPR již v roce 2018 zpracoval koncepční studii rekonstrukce ulic Veletržní, Dukelských hrdinů a Strojnické, tzv. Letenského kříže. Projekt Letenského muzejního distriktu na tuto práci logicky naváže a celkově bude koordinována s vznikající koncepční studií na ulici Korunovační,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Video k architektonické soutěži najdete zde.

Foto: eArch
Letenský muzejní distrikt, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Zdroj: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři