Technologie / produkty

Harmonické spojení betonu a zeleně v moderních městech

V posledních letech můžeme vidět mnohé zdařilé příklady koncepční kultivace městského prostoru. Nové pěší zóny, úprava parků, ale i zkrášlení zapomenutých zákoutí dokáže ospalé části měst a vesnic probudit k plnohodnotnějšímu životu.

PRESBETON Nova, s.r.o. , 13. 5. 2020

Pro tvorbu harmonických zákoutí ve veřejném prostoru, která nabídnou příjemná místa k odpočinku a setkání uprostřed měst, je kromě zeleně potřeba použít i vhodný městský mobiliář. Sázka na ucelený systém městského mobiliáře v tomto případě usnadní práci architektům, kteří nemusejí sahat ke zcela individuálním a drahým řešením, ale mohou volit designově zajímavé, nicméně jednodušší a levnější řešení. Česká firma Presbeton se zaměřuje na výrobu betonových komponentů do soukromých i veřejných prostor.

Beton je díky své odolnosti vhodným materiálem do problematických městských zón, kde musí dané prvky odolávat nejen nepřízni počasí, ale i případným nájezdům vandalů. Designově zajímavý a rovněž oceňovaný systém H-E-X nabízí ucelený soubor elementů, které se hodí na úpravy parků a veřejných prostranství ulic, pěších zón a náměstí.

Systém H-E-X PresbetonFoto: eArch

Název H-E-X odkazuje na přímou inspiraci bionickými příklady z živočišné říše. Hexagonální geometrie je jednou z nejčastěji se opakujících přírodních geometrických forem, kterou najdeme například v čedičových sloupcových útvarech nebo v komůrkách včelích pláství. Dlažba z této řady umožňuje navrhnout přirozený přechod ze zpevněných ploch do parkové úpravy. Navíc může být zkombinována plná dlažba s vegetační, případně s květináči, které mohou v různých výškách vystupovat z povrchu a jdou přímo vložit do vyskládané plochy. Na rozdíl od vybetonovaných cest umožňuje systém H-E-X zpracování kultivovaných zákoutí hravou formou. Dlažba H-E-X o tloušťce 80 mm je dimenzována na pojezd vozidel do 3,5 t. Součástí systému jsou kromě zmíněného dlažebního systému i lavičky, sedáky, květináče, stoly, stojany na kola, odpadkové koše, dělící sloupky a svítidla. Všechny prvky jsou mrazuvzdorné a opatřené impregnací Protect System TOP, která zlepšuje přirozené vlastnosti betonu.

Systém H-E-X PresbetonFoto: eArch

Všechny prvky jsou z dokonale hladkého pohledového šedého betonu. Světlá barva zamezuje přehřívání v letních měsících. Pevnost výrobků zaručuje kvalitní železobeton. Netradiční a zajímavé tvary jsou docílené odléváním do forem. Z důvodu komfortu jsou na výrobu laviček použity kromě betonu i dřevěné latě z impregnovaného smrkového dřeva opatřené různými povrchovými nátěry. Použité kovové spojovací prvky jsou z odolného galvanicky zinkovaného kovu.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři