Technologie / produkty

Modrozelené střechy: Když návrh budovy myslí na klimatické změny

Modrozelené střechy dokáží tiše, efektivně a dlouhodobě pracovat přímo nad našimi hlavami. Foto: Wavin Czechia

Klimatická změna není pouhý abstraktní pojem, ale reálná výzva. Cosi, co vedle řady dalších věcí ovlivňuje i to, jakým způsobem navrhujeme své budovy, svá města. Ta tuzemská, a nejen ona, už pravidelně čelí extrémním vlnám veder, suchu i přívalovým dešťům. A právě tyto často náhlé a protikladné jevy ukazují, jak důležité je rozumné hospodaření s vodou. Jedním z nejperspektivnějších řešení, které lze zakomponovat už při plánování staveb, jsou modrozelené střechy.

Wavin Czechia , 16. 7. 2025 / Advertorial

Zelené střechy si už v českých městech získaly své místo. Přinášejí zeleň do zastavěných oblastí, zlepšují ovzduší a pomáhají ochlazovat městské mikroklima. Stávají se nejen estetickým, ale i funkčním prvkem nové výstavby. Jejich přínos podpořila řada dotačních programů, například Nová zelená úsporám nebo městské granty. Výsledkem je stále rostoucí plocha realizovaných projektů.

Nicméně v době čím dál častějších extrémů už samotná zeleň nestačí. Proto přichází nová generace střech, označovaných jako modrozelené. Ty nejenže zachovávají vegetační plochu, ale současně slouží jako účinný systém hospodaření s dešťovou vodou. Zachycují srážky, akumulují vodu a umožňují její cílené využití, například pro zavlažování nebo ochlazování budov. Významně tak snižují tlak na kanalizační sítě a pomáhají zmírňovat následky přívalových dešťů.

Foto: Chytrým řešením pro modrozelené střechy je systém PolderRoof od firmy Wavin.

PolderRoof: chytré řešení pro chytrá města

V čele této inovace stojí systém PolderRoof od společnosti Wavin, který umožňuje využít ploché střechy – zaujímající až 30 % městských ploch – jako účinné retenční nádrže. „Klíčem je kombinace nízkých, lehkých akumulačních boxů z recyklovaného plastu s chytrými technologiemi, jako jsou dešťová čidla, senzory a meteorologické radary,“ objasňuje Lukáš Mejzlík, produktový manažer Wavin Czechia, a dodává: „Systém sám vyhodnocuje aktuální potřebu, tedy zda a kdy vodu zadržet, využít nebo uvolnit, a to zcela bez zásahu uživatele.“

Kromě automatického řízení nabízí i online platformu, která poskytuje přehled o hospodaření s vodou a umožňuje nastavení parametrů na dálku. Technologicky vyspělá střecha tohoto typu zvládne zachytit až 90 % srážkové vody, což je trojnásobek oproti běžné zelené střeše, která dokáže zachytit jen kolem 30 %. To z ní činí ideální řešení pro města, která chtějí zlepšit vodní bilanci, podpořit vegetaci a zvýšit komfort svých obyvatel.

Výhody pro klima, obyvatele i nemovitosti

Důležitým přínosem modrozelených střech je i to, že přispívají ke snižování teplot ve městech. Voda obsažená v substrátu i vegetaci pomáhá přirozenému odpařování, čímž se ochlazuje bezprostřední okolí i samotná budova. Výsledkem je zdravější mikroklima, nižší energetická náročnost na chlazení interiéru a lepší kvalita života obyvatel. Navíc, zkušenosti ze zahraničí ukazují, že nemovitosti s tímto typem střechy jsou atraktivnější pro investory a zvyšuje se jejich tržní hodnota.

„Při návrhu modrozelené střechy je zásadní správné dimenzování retenční části. Na rozdíl od kanalizační sítě, kde se pracuje s průtokem, se zde řeší objem vody, takzvaný kritický objem deště,“ podotýká Lukáš Mejzlík z Wavinu. Dle statistik Českého hydrometeorologického ústavu by měla střecha pojmout nejen běžné srážky (které tvoří 65–80 % celkového úhrnu), ale i pomoci zvládat silné (19–34 %) či extrémní deště (1–5 %), a tím snížit zatížení městské kanalizace i riziko záplav.

Budoucnost našich měst je modrozelená

Modrozelené střechy tak představují jeden z nejefektivnějších nástrojů tzv. modrozelené infrastruktury, která se stává nezbytností při adaptaci měst na změnu klimatu. „Systém Wavin PolderRoof lze instalovat nejen do nových projektů, ale i na stávající ploché střechy, vždy je ale třeba prověřit konstrukci budovy a konzultovat řešení se statikem,“ upozorňuje Lukáš Mejzlík.

Budoucnost měst by měla být zelená či spíše modrozelená, jelikož zeleň vodu ke svému životu nezbytně potřebuje. Města, která využijí potenciál plochých střech, mohou zadržovat a chytře řídit využívání dešťové vody, bojovat proti tepelným ostrovům a zároveň nabídnout svým obyvatelům příjemnější a zdravější prostředí. Technologie jako PolderRoof umožňují tuto vizi naplnit už dnes. Změny klimatu se dějí a jsou stále zjevnější. Dobrá zpráva je, že máme nástroje, jak jejich dopady zmírnit. Jeden z nich – modrozelené střechy – dokáže tiše, efektivně a dlouhodobě pracovat přímo nad našimi hlavami. Byla by škoda toho nevyužít.

  • autor: Wavin Czechia *
  • publikováno: * 16. 7. 2025
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři