Technologie / produkty

Možnosti prosvětlení místností pod plochou střechou

Ideálním řešením, jak do vnitřních částí dispozice budov pod plochou střechou zavést potřebné denní světlo a případně i umožnit jejich větrání, jsou okna do ploché střechy VELUX.

VELUX Česká republika, s.r.o. , 12. 9. 2011

Společnost VELUX, která je známá jako dodavatel střešních oken do šikmých střech, nyní nabízí i okna určená pro střechy ploché. Tato okna představují kombinaci kvalitního technického řešení, elegantního designu a výborných tepelně technických a akustických parametrů.

Použití střešních oken do ploché střechy se nevztahuje jen na průmyslové haly a administrativní objekty, ale i rodinné domy s plochou střechou. Umělé světlo nemůže nahradit přirozené světlo a vytvořit kvalitní podmínky pro práci či bydlení jako při denním světle. Střešní okna do plochých střech jsou tak řešením v prostorách, které by jinak zůstaly tmavé. Navíc dokážou uspořit energii, která by se jinak spotřebovala za umělé osvětlení.

 

Foto: eArch

Okna VELUX do ploché střechy se vyrábějí ve třech variantách: CFP je neotevíravé okno, CVP elektricky otvíravé a CSP jako součást zařízení pro odvod kouře a tepla. Určena jsou pro střechy, které jsou buď zcela ploché, nebo mají mírný sklon do 15°. Jsou zasklena izolačním dvojsklem 73 s lepeným bezpečným sklem na vnitřní straně a mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti – Uokna = 1,4 W/(m2.K). Dodávána jsou v šesti velikostech.

Proti venkovním povětrnostním podmínkám chrání okna vysoce odolná vnější kopule, která se vyrábí z akrylátového nebo polykarbonátového skla. Pro oba materiály kopule je v nabídce čiré a opálové (mléčné) provedení.

Foto: eArch
Foto: eArch

Červená barva označuje účinnou plochu okna. Pro tuto plochu je certifikovaná hodnota součinitele prostupu tepla Uokna = 1,4 W/m2K. Certifikace je v souladu s evropskou normou EN ISO 12 657-2 a okno je označeno CE. Modrá barva označuje vnější plochu kopule. Hodnota součinitele prostupu tepla pro tuto plochu, dle EN 1873, je Uokna = 0,72 W/m2K.

Okno CVP do ploché střechy lze otvírat až do výše 150 mm. Ovládá se pomocí bezdrátového radio-frekvenčního dálkového ovladače, který je programovatelný, takže je možné nastavit řízené větrání místností. Tento typ okna je standardně vybaven dešťovým senzorem, který ho při prvních kapkách deště automaticky uzavře.

Oba typy oken do ploché střechy lze doplnit o elektricky ovládanou vnitřní zastiňovací plisovanou roletu FMG.

Foto: eArch

Okno do ploché střechy jako součást zařízení pro odvod tepla a kouře

Zařízení umožňuje přirozený odvod kouře a tepla z hořící budovy. Obvykle se používá v prostorách společných přístupových (únikových) cest, jako jsou schodiště v obytných budovách nebo průchody v průmyslových objektech a kancelářích. Systém se skládá z: • elektricky ovládaných oken do ploché střechy CSP s předinstalovanou motorickou jednotkou • řídicího systému KFX 110 (pro jedno okno) nebo KFX 120 (pro dvě okna).

Výška rámu oken CSP je 30 cm. Zasklena jsou tepelně izolačním dvojsklem 73 s lepeným bezpečným sklem na vnitřní straně. Vyrábí se ve velikostech 100 x 100 cm a 120 x 120 cm.

Foto: eArch

Foto: eArch
Zařízení pro odvod kouře a tepla VELUX je označeno CE a je ve shodě s evropskou normou EN 12 101-2 pro zařízení pro přirozený odvod kouře a tepla. Okno VELUX jako součást zařízení pro odvod kouře a tepla je rovněž ve shodě s evropskou normou EN 60335-2-103 pro elektrické prvky.

Výhodou oken VELUX do ploché střechy je i jednoduchá montáž. Způsob osazení okna do střechy umožňuje bezproblémové a vodotěsné napojení na fóliovou krytinu. V případě zelených či pochůzných střech nebo střech s obrácenou skladbou je možné přidat k oběma typům okna do ploché střechy zvedací rám ZCE.

 

Více informací na www.velux.cz.

//

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři