Technologie / produkty

Šumavský Sporthotel Olympia v novém kabátě

Sporthotel Olympia Zadov je od roku 1983 místem, kde se setkávají sportovci s milovníky nádherné šumavské přírody. Po necelých čtyřiceti letech svého fungování již však nevyhovoval požadavkům dnešní doby. A tak se investor ocitl před úkolem zrekonstruovat hotel tak, aby zůstal zachovaný typický ráz budovy včetně jejího způsobu využití a současně splňovala standardy 21. století.

Viega s.r.o. , 6. 5. 2021

Hotel Olympia je jedním z nejvýše položených hotelů v České republice v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky vysoké nadmořské výšce 1080 m. n. m. a okolním šumavským lesům se mu občas přezdívá kyslíkové lázně. Původní budova byla vybudována na samém vrcholku Churáňovského hřebene u příležitosti konání třetího dějství Světového poháru v běhu na lyžích žen (10 km), které na Zadově proběhlo 14. 1. 1983.

Rekonstrukce v duchu moderních trendů a technologií

Hned od výstavby se hotel stal jedním z nejoblíbenějších v regionu. V posledních letech však již technologicky ani morálně nevyhovoval aktuálním potřebám a trendům. V roce 2017 hotel prostřednictvím výběrového řízení koupila od České unie sportu (dříve ČSTV) společnost Koh-i-noor holding a.s., která se zhostila náročné kompletní rekonstrukce. Ta byla dokončena těsně před začátkem covid pandemie na jaře 2020. Celkové investice ve výši přes 200 milionů korun pokryly kompletní odstrojení původní budovy až na nosný skelet, do kterého byly vsazeny jak nové příčky a obvodové stěny, tak technologie a zařizovací předměty. Objekt byl dále rozšířen o prostorné wellness a rozlehlé venkovní terasy. Moderní obálku budovy tvoří kontaktní zateplovací systém, který se uplatňuje na západní straně budovy. Hladce omítané plochy kontrastují s tmavým odstínem zavěšené fasády.

Sporthotel Oplympia (Viega)Foto: eArch

Salonek s krbem a vinotékou. (foto: Viega)

 

Zdravé vnitřní prostředí a energetická soběstačnost

Původní železobetonový skelet stavby se stropními panely Spiroll investor ponechal. Došlo pouze k několika posunům nosných příček zpevňujících stavbu. Jejich funkce byla zjištěna až při bouracích pracích, a tak oproti projektové dokumentaci vyžadovaly dodatečné posouzení statikem. Další podstatné investice v rámci rekonstrukce zůstávají očím ubytovaných skryté. Jedná se především o složitý a důmyslný systém vytápění, chlazení a rekuperace tepla. O zdravé klima uvnitř hotelu s maximální mírou energetické soběstačnosti se stará kombinace dvou nejmodernějších technologií tepelných čerpadel. Použité technologie také pomáhají efektivně snižovat provozní náklady. Běžnější přenos vzduch/voda je doplněn tepelným čerpadlem země/voda s celkem 10 zemními vrty. Celý systém pak navíc zpětně využívá odpadní teplo z chlazení a rovněž přebytkové teplo z wellness provozu.

 

Sporthotel Oplympia (Viega)

 

Rychlá a pohodlná instalace potrubních rozvodů

Potrubní rozvody topení a chlazení byly realizovány z měděného potrubního systému se spojkami Viega Profipress. V rozvodech rekuperace z vrtů do wellness prostoru bylo použito ocelové potrubí s lisovacími spojkami Megapress rovněž od Viega. Potrubní spoje všech rozvodů se tak mohly lisovat a celá instalace probíhala rychle a pohodlně. To vyhovovalo generální dodavatelské firmě ES Engineering & Services s.r.o., která v době realizace musela řešit jinou výzvu. Jelikož práce probíhaly v zimě, tak díky bohaté sněhové nadílce a časté ledovce bylo mnohdy obtížné na stavbu dopravovat nejenom materiál, ale i řemeslníky. Dodávky materiálu pro zdravotně technickou instalaci, pro technologii vrtů a částečně i sanitu zajišťovala strakonická pobočka firmy Ptáček – velkoobchod, a.s. a samotnou montáž ZTI měla na starosti rovněž strakonická firma V.H.S.H. s.r.o.

 

Sporthotel Oplympia (Viega)

 

Wellness zóna s atraktivním liniovým odvodněním

Atraktivně působí liniové odvodnění ve wellness zóně pomocí několikametrových sprchových žlábků Viega Advantix Vario spojených do jedné řady. Dlouhá minimalistická linka sprchového kanálku podtrhuje moderní styl wellness zóny a svým odtokovým výkonem hravě plní náročné požadavky na odvodnění během plného vytížení. Řešení odvodnění wellness prostoru bylo také technologicky náročné. Jelikož se nesmělo sekat do betonového skeletu, musely se uměle navyšovat podlahy místností, aby ke kanálkům tekla voda pod potřebným spádem.

 

Celá rekonstrukce probíhala 2 roky podle naplánovaného harmonogramu. Majitel hotelu Koh-i-noor holding v čele s panem Vlastislavem Břízou trval na vysoké kvalitě použitých materiálů i na precizně odvedené práci. Díky tomu může nyní svým klientům poskytovat perfektní služby. Aktuálně nabízí hotel ubytování ve 48 plně vybavených jedno a dvoulůžkových pokojích včetně pěti apartmánů pro čtyřčlenné rodiny s celkovou kapacitou 100 lůžek. Pro ubytované jsou dále k dispozici sdílené a privátní sport boxy v těsné blízkosti parkoviště pro úschovnu lyží a kol, a wellness, který zahrnuje masáže, finskou, parní a infra saunu, vířivku a dvě privátní zóny s finskou saunou a whirlpoolem. Samozřejmostí je dětský koutek, vinotéka a krbové posezení. Restaurace nabízí moderní pojetí české kuchyně s využitím lokálních receptů a místních sezonních potravin. Pomyslnou třešinkou na dortu je pak kongresový sál s kapacitou 150 osob pro pořádání firemních akcí.

 

Sporthotel Oplympia (Viega)

 

Klíčová slova:

hotely rekonstrukce wellness

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři