Technologie / produkty

Thomsit a nadčasová realizace prestižního objektu Univerzitní kliniky v německém Ulmu

Nová chirurgie univerzitní kliniky v Ulmu je mamutí projekt - náklady na stavbu nového traktu s více než 2000 pokoji se pohybovaly okolo 190 milionů eur.

Ceresit , 30. 10. 2012

Že právě v náročném medicínském oboru musí realizační firma naplnit ty nejvyšší ekologické standarty, bylo jasné už od počátku. Tomu odpovídaly i jasné požadavky v zadání: žádné produkty na bázi rozpouštědel. Všechny použité technologie musely být bez jakýchkoliv emisí a musely splňovat požadavky EC1 dle GEV EMICODE.

Zhruba 32.000 m² linoleových krytin a dalších 3500 m² koberců obsahoval návrh projektu od autora tohoto velkého objektu. K tomu se přidaly kilometry soklových lišt vyztužených hliníkem, stejně jako série revizních otvorů. Před pár lety by při takovém zadání bylo použito chloroprenové lepidlo, dnes je však celý obor technicky i ekologicky dál! Když už to jinak nejde, pomůže chloroprenové montážní lepidlo, platilo jako zásadní pravidlo po dlouhá desetiletí v podlahařině. Pro mnohé to byla spolehlivá jistota v případech, kdy už nic jiného nepomáhalo. Mezitím se ale karta obrátila. Každý, kdo se chtěl ucházet o zadání u velkých zakázek na důležité objekty, musel nabídnout i moderní a zdravotně nezávadné alternativy tradičního lepení - jako například speciální fixační pásky Thomsit. Tak jako Straehuber AG s hlavním sídlem v Dorfenu a pobočkami v Berlíně, Frankfurtu a Halle.

Fixace silná jako lepidlo

Na všech kontrolních otvorech využil tým od Straehuber AG speciální fixační pásky Thomsit DT 700 z řady Drytack. DT 700 není jen obyčejná páska - tyto pásky o šíři 16 cm jsou vysoce zatížitelné, zvláště pevné a jsou určeny k použití na příslušné podlahové krytiny na schody a podesty do velikosti 5m2. Páska s oboustranně lepicí vrstvou se přitiskne na podkladní plochu a poté se z ní odstraní krycí papír. Thomsit DT 700 nahrazuje rozpouštědlová kontaktní lepidla, nízký obsah vlhkosti má již z výroby, takže se používá bez nutnosti odvětrávání či dlouhé doby schnutí. Jednoduchá manipulace na kovovém podkladu krytů revizních otvorů a lepení bez potřeby odvětrávání dělá z takovýchto prací skoro hru pro děti. Přesto: přesné odříznutí horní krytiny, například na ocelovém okraji krytu, zůstává na podlaháři - profesionálovi. Speciálně v této oblasti mají zadavatelé vysoká očekávání a ostřížím zrakem sledují přesnost okrajů.

Rada z místa realizace

U projektů takové velikosti může být jakákoliv závada fatální následky. Chyby - vzhledem k rozměrům těchto projektů - by byly ekonomicky nevyčíslitelné, navíc se o nedokonalostech u podobného objektu v centru zájmu začne velmi rychle mluvit. Proto byla pro realizační firmu kvalita použitých výrobků a úzký dialog s týmem značky Thomsit tím nejvyšším požadavkem. Přímo ze stavby byly ty nejsložitější požadavky diskutovány s technickým poradcem Thomsitu a operativně byly nalezeny odpovídající řešení. Mimo jiné pro lepení lina na schodovitém sezení ve velké posluchárně Univerzitní kliniky. Aby se vyrovnaly velké síly, které budou nevyhnutelně působit na lepidla na svislých površích, bylo rozhodnuto pracovat se speciálním disperzním lepidlem Thomsit K 188 E.

Výhody kontaktního lepení

Výhody kontaktního lepení: potřeba tenčí vrstvy lepidla jak na zdi, tak i na spodní straně krytiny. Tak se lepidlo nedostane mimo lepenou plochu a je rovnoměrně rozprostřeno. Kromě toho lepidlo vykazuje při tomto postupu mimořádně vysokou přilnavost. A ta byla nutná: 1 m2 pokládaného linolea vážil minimálně kolem 3 kilogramů. Lepidlo bylo naneseno na rubovou stranu krytiny, po době odvětrání muselo dokonale zavadnout, až se stalo průhledným. Poté byl lepený materiál přiložen na schodovitý podklad a pečlivě přitlačen. Díky této metodě kontaktního lepení lepidlo nesklouzávalo a byla tak zajištěna dlouhodobá stabilita krytiny.

Veškeré vodorovně ležící plochy linolea lepil tým Straehuber AG speciálním disperzním lepidlem na linoleum Thomsit L 240 D. Jako vůbec první obdržel Thomsit pro tento výrobek tu nejpřísnější emisní certifikaci. Upravená verze této klasiky mezi profesionály potvrzuje, že ochrana životního prostřední je spolu s vývojem výrobku u společnosti Henkel unikátní. Přes ocenění certifikátem EC1Plus, který naplňuje toho času nejpřísnější požadavky na emise, vykázal dokonce výrobek co do otevřené doby o 100% lepší výsledek. Vysoká spolehlivost ve spojích, stabilní fixace a eliminace vyboulení krytin, ale také pevnost a životnost jsou poznávacími znaky tohoto lepidla.

Struktura podlah

Anhydritové duté podlahy (pouze ve 2. podlaží), kromě toho betonové potěry (cca 80%) – s disperzním základním nátěrem Thomsit R 766, jako stěrka použita rychletvrdnoucí samonivelační vyrovnávací hmota Thomsit DX s nízkou prašností při mísení, nízkým pnutím a s výtečnou výslednou pevností nebo expresní vyrovnávací hmota Thomsit XXL Xpress s velmi nízkou prašností (pro případy, kdy byl nutný rychlý postup). Kobercové krytiny byly lepeny lepidlem Thomsit T440 (v plochách s revizními otvory v kombinaci s fixační páskou Thomsit DT 700), pokládka linolea ve vodorovné poloze s lepidlem Thomsit L 240 D, na svislých plochách s Thomsit K 188 E.

 

  • Země: Německo
  • Město: Ulm
  • autor: Ceresit *
  • publikováno: * 30. 10. 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři