Technologie / služby

Velkoformátový tisk: nepostradatelný pomocník moderního interiéru

Rozvoj technologií a materiálů vždy patřil k hnacím motorům architektury i interiérového designu. Velkoformátový tisk HP vkládá kreativním profesím do ruky možnost pružně reagovat na okamžitý nápad i unikátní zadání každého projektu – od tisku velkoformátových fotografií přes velkoplošné tapety na míru až po potisk na zařizovací předměty. Pojďme se na tyto možnosti podívat blíž.

[node:field_fname] [node:field_surname] , 17. 7. 2012

Mezi nejatraktivnější prostředky, s jejichž pomocí lze vhodně dotvořit interiér, dnes patří velkoformátové tapety zhotovené na míru. Zastavme se proto v prvním díle našeho seriálu o tisku právě u nich.

Uskutečněte své vize interiéru

Řekne-li se tapeta, již dávno nejde jen o opakující se, jednoduché vzory. Díky modernímu velkoformátovému tisku latexovou technologií lze vytisknou prakticky jakoukoli předlohu, kterou si připravíte – věrné fotografie, jednoduché i složité vzory, realistické předlohy s optickou iluzí trojrozměrného prostoru a podobně. Tapety přitom můžete realizovat s velkou přesností a nejste limitováni ani rozsahem tonů barevné palety.

Na stěny interiérů můžete přenést takřka nekonečné množství návrhů, které vymyslíte – bez obav o výsledek i o to, jak by si s tím poradil malíř. A nezáleží ani na celkové velikosti tapety. Svou cenou i provedením jsou tapety dostupné nejen do komerčních či výstavních prostor, ale také do bytů a domů. Tam, kde bylo dříve potřeba kombinovat náročnou malbu s grafickými prvky, dnes často poslouží jediná velkoplošná tapeta, sestavená po šířce z několika pruhů (lepí se zpravidla od středu, díky přesahům není napojení patrné). A když přijde její čas a okouká se, není nic snazšího než ji odstranit a připravit jiný motiv.

Klíčové výhody velkoformátového tisku HP na bázi latexové metody:

Špičková stálost barev – v interiéru v řádu stovek let. Nehořlavost (třída A), certifikovaná zdravotní nezávadnost (včetně jídelen, školek a podobně), použití ekologicky šetrného materiálu. Vysoká mechanická odolnost, omyvatelnost vodou, bezzápachovost. Velmi dobrý barevný gamut, barevné podání věrné předloze. Snadné provádění nejen na zcela rovné povrchy, ale i na podklady s výklenky a výstupky (kopíruje povrch, nutná je alespoň min. nasákavost podkladu). Snadná instalace – kromě tapety potřebujete čistý povrch a vodu (lepidlo je již naneseno na rubové straně tapety). Velmi pohodlné odstranění tapet bez poškození podkladu (do 6 měsíců jen s pomocí vody). Cenová dostupnost (cena za m2 u provedení na míru se pohybuje již cca od 350–550 Kč bez DPH, dle rozsahu, pokrytí tiskem i provedení).

Tisk velkoformátových tapet latexovou technologií HP umožňuje realizaci prakticky jakéhokoli motivu – od opakujících se vzorů až po unikátní fotografie

Foto: eArch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekorace vestibulu společnosti Sumotisk, která provozuje pražské velkoformátové Democentrum HP (www.hpdemo.cz)

Foto: eArch

Co potřebujete pro tisk celoplošných tapet?

Prakticky jen dobrý nápad a odvahu jej realizovat. Samotná příprava a provedení na místě jsou dnes již rutinní záležitostí. Instalaci zvládnou jak profesionálové, tak i odborně poučení laici. Máte-li jasnou představu o grafické předloze (zpravidla jde o obrázek či fotografii v dostatečném rozlišení, případně o vektorovou grafiku a jejich kombinace), je nutné mít dobře změřený cílový prostor pro instalaci. Výroba už poté probíhá „na klíč“. Například při výběru fotografie z některé z fotobank trvá běžná výroba tapety pro aplikaci cca dva dny (od zadání). Nezapomeňte v tomto případě, že fotografie určená na velké formáty musí mít vhodné (vysoké) rozlišení i dostatečnou obrazovou kvalitu.

Ukázka realizace tapet HP v interiéru pro televizní pořad Jak se staví sen

Foto: eArch

Kde získat více informací o tisku tapet na míru?

Jedna věc jsou teoretické možnosti, druhá pak skutečná dostupnost tisku přímo na míru vašemu projektu. Jedním z hlavních propagátorů velkoformátového potisku u nás je dlouhodobě společnost HP. Nakonec – s jejími plotry a velkoformátovými tiskárnami se v ateliérech po České republice potkáte nejčastěji. Všechny dotazy, konzultace i zadání pro tisk velkoformátových tapet můžete směřovat přímo na kontakty jejího pražského democentra – www.hpdemo.cz – nebo na provozovatele democentra, společnost Sumotisk – www.sumotisk.cz.

Tip: Jak snadná a rychlá je instalace tapet v interiéru, si názorně ukážeme také v příštím díle našeho seriálu o možnostech velkoformátového tisku.

Nejen pro přípravu velkoformátových tapet moderní latexovou technologií je ideální tiskárna HP Designjet L26500, která umožňuje potisk v šíři až 1 549 mm. Zařízení, určené především pro náročný grafický tisk, si můžete prohlédnout například v pražském democentru HP.

Foto: eArch

 

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři