Technologie / služby

Výzkum využití porobetonu

Projekt, který dnes publikujeme, získal v posledním ročníku soutěže Holcim Awards třetí místo v kategorii Next Generation v oblasti Severní Amerika. Jde o postgraduální vědeckou práci, snažící se o pozvednutí estetických kvalit zdánlivě obyčejného materiálu.

Jaroslav Sládeček , 20. 9. 2013

Toto vědecké zkoumání materiálu se zabývá stavebními vlastnostmi porobetonu a jeho potenciálu pro širší využití v architektuře a stavitelství. Projekt si klade základní otázky ohledně estetických kvalit betonu a hledá na ně realistické odpovědi pro praktické použití. Jeho nosnou myšlenkou je hlavní výhoda porobetonu, a sice redukce spotřeby materiálu a dalších zdrojů (především cementu a energie).

Student Przemyslaw Latoszek se rozhodl, že se ve svém výzkumu vlastností porobetonu pokusí o vytvoření systému, který by změnil všeobecný dlouhodobý názor na tento materiál. Navrhl takový systém, který by porobetonu dokázal přidat estetickou hodnotu a současně zajistil ekonomicky výhodný způsob jeho výroby.

Jedná se o dva způsoby odlévání. Jedním je bednění z cihel, kdy je mezi beton a formou vložena těsnící fólie. Jednotlivé cihly umožňují při různém posunutí vytvořit ve výsledku zajímavé variace volných forem. Druhým způsobem je systém magnetického bednění, kdy je beton formován jako polštář. Podle autorových slov je hlavním úskalím při tvorbě oboustranných panelů to, aby nedošlo k porušení textilie, která drží materiál po dobu tuhnutí.

Porota oceňuje široký přístup k tématu, které se může zdát jednostranně orientované pouze na obchodní a materiální stránku výroby betonu. Tento projekt však jasným způsobem přesahuje za hranice své vlastní disciplíny a vysvětluje široký dopad tohoto tématu – v rozměru sociálním, finančním a přírodním. Přestože byl koncept magnetického bednění zpochybňován, praktický výzkum dokazuje vysoký stupeň použitelnosti a potenciál ovlivnit estetiku výstavby.

Autor soutěžního projektu: Przemyslaw Latoszek, University of Toronto

Další informace o soutěži Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

Klíčová slova:

Holcim Awards beton

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři