Technologie / služby

Nové možnosti svobodných forem bednění

Nové bednění pro volné formy betonových konstrukcí kombinuje stávající procesy a materiály novým způsobem a to zároveň bez vzniku nežádoucích odpadů. Díky tomu si vysloužilo ocenění nejlepší inovace v rámci Global Holcim Awards 2012. Tato kategorie byla minulý ročník udělována vůbec poprvé.

Kristýna Šilhánová , 30. 10. 2013

Free-Form bednění umožňuje svobodnou výrobu různých tvarů betonových konstrukcí pomocí opětovně použitelných a digitálně vytvořených voskových bednění. Tento přístup umožňuje použití vysoce přesné, komplexní a libovolně tvarované geometrie pro vytvoření moderních architektonických prvků. Ty je tak možné vytvořit s nižšími náklady. Tento přístup šetří materiál a energie ve srovnání se současnou praxí, jako jsou například polystyrénové bloky pro jedno použití nebo ohýbané desky, které jsou omezeny na nízké zakřivení.

Výzkumný projekt kombinuje existující technologie a materiály novým způsobem, aby bylo možné vyrobit originální formy pro lití betonových konstrukcí na místě, které však budou rozebratelné a znovu využitelné. Tím se eliminuje vznik nadměrného odpadu.

Celý výrobní cyklus může fungovat takto: 1. Formování originálního tvaru povrchu pomocí roboticky tvořené pískové formy. 2. Aplikace termoplastického vosku do pískové formy vytváří bednění (levné a znovu použitelné). 3. Umístění voskového bednění do standardizované podpůrné struktury (tradiční bednící prvky). 4. Odlití betonu do voskového bednění. 5. Odstranění bednění z vosku. Ten může být znovu použit pro nové bednící prvky projektu (fáze).

Výhodou této metody je možnost recyklace komponentů pro vznik bednění i bednění samotného. Tím se šetří jak cena výsledných konstrukcí, tak i ekologická náročnost. Projekt je jedinečný svou vynikající úrovní výzkumu a experimentu orientovaného na praxi. Tento projekt tak může posunout možnosti navrhování svobodných tvarů v architektuře. Voskovou formu lze znovu roztavit a použít pro další návrh, stejně tak i pískový základ.

Zkráceně, tato inovativní technologie bednění pro geometricky složité prvky je skutečným kvantovým skokem, protože kombinuje nejnovější počítačové technologie (CAM) s nejnovější generací robotů, díky čemuž má potenciál k revoluci v procesu udržitelné výstavby.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři