Události /

Festival Křehký Mikulov představí středoevropské galerie současného uměleckého designu

V pátek 27. května 2016 bude v prostorách mikulovského zámku slavnostně zahájen šestý ročník festivalu uměleckého designu Křehký Mikulov. Výstava představí prestižní české i středoevropské galerie a jimi zastupované designéry a umělce. Novinky uvede také česká galerie Křehký, která spolu s Regionálním muzeem v Mikulově festival pořádá.

EARCH.CZ , 25. 5. 2016

Poslední květnový víkend bude tradičně patřit sběratelům současného uměleckého designu. Festival Křehký Mikulov představí deset galerií ze střední Evropy a tvůrce, které galerie zastupují. Festival potrvá do neděle 29. května 2016 a výstavy jsou zdarma.

Výstavy budou umístěné především v prostorách zámku Mikulov a v zámecké knihovně. Hostitelská galerie Křehký z Prahy, představí hned tři autory. Známé holandské duo Daphna Laurens navrhlo pro Křehký přátelský domácí objekt, který může sloužit jako karafa, s českým názvem Objem. „Objem svým veselým elegantním vzhledem oživí jakoukoliv společenskou událost,“ říká dvojice designérů. Objem bude doplněný o grafické plakáty pracující s motivem objektu od Tomase Nilssona, grafického designéra ze studia Pony z Basileje. Roman Šedina představí vázy KA, „novodobé veduty, prameny pro poznání historického kontextu“ jak o své kolekci říká. A kmenový designér galerie Křehký, Michal Bačák, představí dvě nové porcelánové mísy Živa a C3PO, vycházející z estetiky vloni premiérovaných mís Folk. Nové Bačákovy kusy tentokrát nebudou limitované edice, ale půjde o sériově vyráběné produkty.

Vídeňská galerie GanzNeueGalerie představí projekt renomovaného dua chmara.rosinke nazvaný Cucina futurista 2.0., kde se v konceptu budoucího servírování jídla potkají s designérem keramiky Matthiasem Kaiserem. V rámci festivalu Křehký Mikulov přestaví v premiéře nový lustr, který navrhli chmara.rosinke v duchu svého čistého designu a osadil jej Matthias Kaiser, balancující mezi záměrem a náhodou.

Bratislavská galerie Kabinet představí tvorbu tří slovenských progresivních studií. Studio Mejd představí kolekci svítidel a mís JAR z pálené hlíny, inspirované klasickým tvarem džbánku. Studio ALT uvede projekt ARC z umělého kamene s profilovým dekorem geometrizujícího gotického oblouku. A studio D’Ordody představí stolky ze dřeva a keramiky EL.

Pražská galerie Konsept Story představí tvorbu sester Makeevových. Oděvní designérka Daria Makeeva a ilustrátorka Maria Makeeva ve své instalaci Cestou na Měsíc ukáží dialog mezi obrazností grafického listu a hmotnou pragmatikou oděvu, jež spolu vyprávějí o cestě do neznáma.

Další pražská galerie Kuzebauch představí tvorbu sklářského výtvarníka Ondřeje Strnadela v instalaci Unknown Void. Stálice Křehkého Mikulova, galerie Qubus, představí dílo svého zakladatele Jakuba Berdycha, který byl za objekty Hermetika a Všechno co chceš nominován na Designéra roku v Cenách Czech Grand Design 2015. Galerie Kvalitář pro Křehký Mikulov připravila ukázku svého přístupu k propojování architektury, designu a umění.

Mikulovské studio Piršč Porcelain představí své novinky netradičně nikoliv na zámku, ale v Dietrichsteinské hrobce. Magie prostoru se propojí s díly, ve kterých dominuje pro Piršče zcela netradiční barva. „Objekty CLOVERLEAF jsou oslavou štěstí a barvy, která je vitamínem našeho života a živá bude i instalace váz CHER na oltáři z černého mramoru. Projevujeme úctu kráse, proporci, obracíme se k prožitku a zrodu. A každé zrození je zázrak,“ vysvětluje designér Daniel Piršč. „Mikulov, nesmazatelné duchovní místo. Zde jsem se opět začal cítit doma. Je to jako tetování. Jsem ryba lapená na háčku,” dodává Piršč.

Pražská galerie praguekabinet ukáže výstavu Anna/Dechem, která propojuje tvorbu malířky Anny Neborové a renomovaného českého studia Dechem. Výstava Šampioni, představující koně jako autonomní životní hrdiny fotografů Salima Issy a Štěpánky Stein bude stejně jako výstava Anna/Dechem na zámku k vidění až do 28. srpna 2016.

Za dobu své historie se Křehký Mikulov stal oblíbenou příležitostí pro setkávání milovníků současného art designu, galeristů a sběratelů v prostředí krajiny a atmosféry jižní Moravy. „Náš sen o středoevropské události pro milovníky umění a designu se zde stává skutečností. Nádherná krajina a kouzlo samotného města Mikulov k atraktivitě festivalu významně přispívají,” říkají k letošnímu ročníku kreativní ředitelé Křehký Jana Zielinski a Jiří Macek.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 25. 5. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Umělecký design Mikulov

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři