design / Ostatní

Festival Křehký Mikulov se blíží. Poslední květnový víkend nabídne na jižní Moravě multimediální designovou přehlídku, tvůrčí workshopy i tradiční opékání buřtů

Od 26. do 28. května 2023 bude jihomoravský Mikulov hostit festival Křehký Mikulov. Na programu je designová přehlídka, tvůrčí workshopy i tradiční opékání buřtů Foto: Michaela Karásek Čejková

Nové příběhy českých i světových tvůrců, víkendová setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města, v kraji vinic a mimo rušné dění metropolí. Už pojedenácté ožije Mikulov pod taktovkou české značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadí svérázné autorské instalace a chybět nebude ani doprovodný program v podobě divadelního představení, tvůrčích dílen, prezentací designérů a aktivit pro celou rodinu – tradičního opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělního výšlapu na Svatý kopeček. Značka Křehký představí novinky od čtveřice tvůrců – Tomáše Černého, Šárky Ištvánové, Anny Šupolíkové a Antonína Tomáška. Festival Křehký Mikulov se koná od 26. do 28. května 2023 a je otevřený veřejnosti zdarma. Výstava je k vidění na Zámku Mikulov až do 4. června 2023.

Galerie Křehký , 22. 5. 2023

„Křehký je prostor pro představivost a vstoupit do něj může každý, kdo chce spojovat zdánlivě nespojitelné,“ uvádí designér Antonín Tomášek hlavní výstavu 11. ročníku art design festivalu Křehký Mikulov. Tomášek v Gajdošově sále mikulovského zámku rozehraje příběh téměř filmové imaginace a ve své instalaci kombinující sošky, proud tekoucí vody a světlo v hrnku kávy nechá na okamžik zastavit čas. Známého výtvarníka a vedoucího ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se značkou Křehký pojí dlouholetá spolupráce, z níž letos vzešly na svět další dvě novinky – sběratelské figury pojmenované Silence of Charles Bronson a série šálků Unplugged.

Další novinky pro značku Křehký připravili zástupci nastupující generace designérů, které shodou okolností pojí studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity pod vedením Gabriela Vacha. Šárka Ištvánová navrhla pro Křehký limitovanou edici váz Pole lesy, Tomáš Černý limitovanou edici motýlích váz BMBRFLY a Anna Šupolíková rozšíří portfolio značky Křehký o sérii hrníčků s názvem Nejmilejší. Ty si pohrávají s různými odstíny barev i velikostmi a každý si tak snadno najde svého oblíbence.

Kromě prezentace nových přírůstků do rodiny Křehký je cílem festivalu rovněž systematické mapování scény českého sběratelského designu, v posledních dvou letech pak zejména v oblasti autorského porcelánu a keramiky. Těšit se tak můžete na instalace známých a etablovaných tvůrců, jako je Daniel Piršč, Roman Šedina, Matěj Polách, Ľubomír Ontkóc či Maxim Velčovský. „Letos v Mikulově vystavím sérii AntiqueChrist, v níž navazuji na skoro čtvrt století starou sérii mých křížů z roku 1999. Tentokrát ovšem pracuji s recyklací samotného Mesiáše. Na jednotlivých kusech dávám dohromady různé podoby koláže Ježíše Krista, které vznikly rozřezáním starých často znehodnocených korpusů, jež sbírám odjakživa. Zajímá mne moment koláže v souvislostech tohoto tématu i proto, že si každý z odkazu křesťanství a Spasitele lidstva bereme svůj vlastní kus poznání,“ láká Velčovský.

Křehkost skla bude reprezentovat plastika od české designérky Elis Monsport a další oblíbené médium – fotografii – pak speciální projekt webu Swarm mag nebo snímky Václava Kopeckého. Značná část programu je věnována také studentům. V manufaktuře Daniela Piršče proběhne druhý ročník společné výstavy Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán pražské UMPRUM, Ateliéru keramiky FDULS v Plzni a ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Třešničkou na dortu bude porcelánová hostina studentů ateliéru Milana Pekaře na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Nástupním sále Zámku Mikulov.

Foto: Festival odstartuje v pátek 26. května vernisáží a večírkem na zámeckém nádvoří

Křehký Mikulov zahájí v pátek 26. května vernisáž a večírek na zámeckém nádvoří. V sobotu proběhnou prezentace vystavujících autorů v oblíbeném formátu pecha–kucha a do kreativního procesu nechají návštěvníky vtáhnout tvůrčí workshopy. Rodiny s dětmi si budou moct vyzkoušet práci v porcelánové manufaktuře Daniela Piršče, tvořit s Antonínem Tomáškem nebo navštívit workshop ABCZ: Je možné popsat zemi hesly abecedáře? s autorkou Denisou Šedivou. Chybět nesmí tradiční opékání buřtů s obligátní otázkou „Kečup, nebo hořčice?“, lampionový průvod nebo nedělní výšlap na Svatý kopeček zakončený piknikem. Po několika letech se do Mikulova vrací také divadlo Verse, tentokrát s představením a projekcí filmu Igora Chmely ROZPTÝLENÍ/BARCAROLE v Městském kině Mikulov.

„Pokud jste na loňském Designbloku nebo v Moravské galerii v Brně měli možnost spatřit výstavu Terra Alba nebo se ocitli na mytizované veleúspěšné výstavě současného českého skla a porcelánu Made by Fire v milánském Trienále a máte pocit, že vše zásadní bylo již řečeno, mýlíte se. V Mikulově začne na konci května další kapitola průzkumu tohoto křehkého materiálů – sebevědomá, experimentující i tiše pokorná a krásná,“ dodává za organizační tým Jiří Macek. Křehký Mikulov organizuje značka Křehký ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a za podpory Nadace BLÍŽKSOBĚ a Jihomoravského kraje. Festival je určený pro profesionály, fanoušky českého designu, rodiny, přátele a všechny další, kteří si chtějí užít víkend plný kulturních zážitků a milých setkání.

Foto: Tomáš Černý navrhl pro Křehký limitovanou edici motýlích váz BMBRFLY

Seznam vystavujících autorů a škol:

Tomáš Černý, Šárka Ištvánová, Václav Kopecký, Eliška Monsportová, Lubomír Ontkóc, Daniel Piršč, Matěj Polách, Swarm Mag, Roman Šedina, Denisa Šedivá, Anna Šupolíková, Antonín Tomášek, Maxim Velčovský, SUTNARKA Plzeň, UJEP Ústí nad Labem, UMPRUM Praha, VŠVU Bratislava

Program:

Pátek 26. 5. 2023

17:30 ~ Kreativní hostina ve spolupráci s ateliérem Keramiky a porcelánu Milana Pekaře a Terezy Slukové (UMPRUM) / Nástupní sál, Zámek Mikulov (pro pozvané)

19:00 ~ Vernisáž výstavy Křehký Mikulov / Nádvoří, Zámek Mikulov (vstup volný) 20:30 ~ Opening party, DJ Mardoša / Nádvoří, Zámek Mikulov (vstup volný)

 

Sobota 27. 5. 2023

9:00–17:00 ~ Volné prohlídky expozic / Zámek Mikulov & Dům U divokého muže (vstup volný)

11:00–12:30 ~ Prezentace designérů / Sala Terrena, Zámek Mikulov (vstup volný)

12:30–14:00 ~ Setkání s designéry u expozic / Zámek Mikulov (vstup volný)

13:30–15:30 ~ Workshop ABCZ: Je možné popsat zemi hesly abecedáře? s autorkou Denisou Šedivou / Sala Terrena, Zámek Mikulov (vstupenky na goout.net)

13:30–15:30 ~ Workshop s Antonínem Tomáškem / Sala Terrena, Zámek Mikulov (vstupenky na goout.net)

16:00–18:00 ~ Workshop se značkou Piršč porcelain, prohlídka manufaktury a expozic školních ateliérů / Dům U divokého muže (vstupenky na goout.net)

16:00 ~ Vernisáž expozic školních ateliérů keramiky / Dům U divokého muže (vstup volný) 19:00–19:45 ~ Divadelní představení a projekce filmu Igora Chmely ROZPTÝLENÍ/ BARCAROLE /

Městské kino Mikulov (vstupenky na www.kino.mikulov.cz nebo osobně v TIC Mikulov) 19:00–22:00 ~ Piknik & opékání buřtů / Kozí hrádek (vstup volný)

22:00 ~ Lampionový průvod / Kozí hrádek (vstup volný)

Neděle 28. 5. 2023

9:00–17:00 ~ Volné prohlídky expozic / Zámek Mikulov & Dům U divokého muže (vstup volný) 11:00 ~ Výstup na Svatý kopeček / Sraz u kašny na náměstí (vstup volný)

Výstava je k vidění na Zámku Mikulov až do 4. června 2023.

Klíčová slova:

Mikulov přehlídka výstava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři