Události /

Galerii Art Salon S v Tančícím domě ovládnou tvůrci graffiti

Tančící dům na dva měsíce ovládne umění vycházející z graffiti. Postarají se o to umělci Pavel Šebek, Matěj Olmer a Epos 257, kteří představí svá jedinečná díla ve dvou výstavách MULTIVERSE EXPRESS a WHO CARES... Autoři, jejichž uměleckým projevem dříve bylo malování na vlaky a budovy, představí své obrazy, které vycházejí právě z technik a tematiky graffiti.

EARCH.CZ , 7. 3. 2014

MULTIVERSE EXPRESS

/ 7. 3. – 6. 5. 2014 / 1. patro Tančícího domu

Výstava MULTIVERSE EXPRESS představuje současnou tvorbu autorů Matěje Olmera (1979) a Pavla Šebka (1989), které od sebe sice dělí celých deset let, ale přesto mají dost společného. I když oba v současnosti malují abstraktní plátna, kořeny jejich výtvarného vyjadřování leží v graffiti komunitě. Tato zkušenost zásadně ovlivňuje jejich dnešní projev, ať už po tematické nebo technické stránce. Typický je pro ně hlavně neortodoxní přístup k malování. Jeden i druhý osobitě kombinují techniky i postupy tvorby, takže také jejich kompozice představují naprosto svébytné vidění světa.

Pavel Šebek je umělcem, který patří k nejmladší generaci volného autorského okruhu semknutého kolem pražské Trafačky. Přestože momentálně studuje v ateliéru supermédií Federica Díaze na VŠUP, vyjadřuje se na dnešní poměry celkem konvenčně – totiž malbou. K běžné představě o obrazu mají však jeho díla často dost daleko.

Matěj Olmer - Pražská graffiti legenda. Progresivní, inspirativní a nekompromisní autor, který se prosazuje i jako abstraktní malíř. Graffiti pojímá jako otevřenou emotivní disciplínu. Sám vyznává projev založený na neřízené intuici – expresivní gestickou malbu, kterou akčním způsobem vrství přes sebe a volně kombinuje nejčastěji s principy koláže. Typický je pro něj výrazný kolorismus, smysl pro experiment a momentální improvizaci. Ve své tvorbě někdy vychází z vlastních básnických textů.

WHO CARES ...

/ 31. 1. – 31. 3. 2014 / 2. patro Tančícího domu

„Výstava billboardových „obrazů“ Epose 257 s názvem WHO CARES… shrnuje současný stav diverzního projektu v městském prostoru, jehož terčem jsou reklamní nosiče a metodikou hlavně střelba. Výstava na jednu stranu reaguje na problematiku všudypřítomné reklamy, a tím se v dalším plánu přímo dotýká i firemních strategií, ekonomiky, konzumerismu a podoby současného veřejného prostoru, na druhou dokládá razantní antisystémový postoj, který se nezastaví ani před hranicí zákona“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Epos 257, člen skupiny Ztohoven, začal jako writer*, ale momentálně se více zabývá intervencemi do veřejného prostoru. Typické jsou pro něj kriticky zaměřené, především sociálně a ekologicky motivované projekty v městském prostředí. Aktivně napadá společenské a systémové stereotypy, stejně jako reklamní průmysl. Způsoby jeho vyjadřování jsou různé, od akční malby paintballovou puškou po prostorové instalace na principu land artu.

* writer = sprejer, tvůrce graffiti

O galerii Art Salon S

Art Salon S je mladá galerie sídlící na dvou místech v Praze - v Tančícím domě a budově Microna v Modřanech. Cílem Art Salon S je objevovat a podporovat mladé talentované umělce z České republiky i ze zahraničí. Umožnit těmto nadějným autorům se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictvím komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí, speciálních večírků a další odborné činnosti, a tím rozšiřovat povědomí o mladém umění u široké veřejnosti.

www.artsalons.cz

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 7. 3. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Tančící dům graffiti

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři