Petr Hájek bude se svými studenty vystavovat vizi utopického města

Datum konání: 18.01.2016, 19:00

Pátek, 20. Listopad 2015 - 11:48
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Centrum současného umění DOX si Vás dovoluje pozvat na zahájení výstavy urbo kune - město v obrazech / obrazy ve městě.

Urbo kune - město v obrazech / obrazy ve městě - foto © Petr Hájek Architekti

urbo kune - město v obrazech / obrazy ve městě

Kdy: 26. listopadu 2015 v 19:00 h
Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha

Kurátor: Petr Hájek

Výstava potrvá do 18. 1. 2016.

Program večera

  • Jan Tabor, 15 minut a 15 vteřin v Urbo Kune
  • urbanistická báseň Urbo Kune, slot číslo 16, saxofon, Pavel Fiedler
  • obrazy Pavla Růta uvede Miloslav Topinka
  • manifest membránového města

Výstava představuje experimentální projekt studentů architektury, kteří vytvořili paralelní membránové město Urbo Kune (v esperantu "společné město"). To je inspirováno myšlenkou „komponovaného urbanismu“ rakouského teoretika architektury Jana Tabora, do jehož projektu je zapojena řada umělců, teoretiků, filozofů, architektů a hudebníků. Město zde není navrhováno na základě regulací a typologie, nýbrž je komponováno na základě partitur podobně jako hudba.

Model rozparcelovaného utopického města reaguje na výzvu, jak využít více než kilometr dlouhý zbraslavský kamenolom po skončení těžby. Lom byl rozdělen do několika různě dlouhých slotů o jednotné šířce 11 metrů. Studenti poté do jednotlivých částí navrhovali obytné čtvrti, vzdělávací a kulturní prostory, zahrady, obchodní centra, hřbitovy, ale také skokanský můstek, skatepark, pěstírnu konopí, pivovar a vězení. Studentský model byl vystaven ve Vídni, Bratislavě a dalších městech, v příštím roce poputuje do Tokia.

Do projektu se zapojili studenti FA ČVUT Praha z ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína a studenti VŠVU Bratislava z Virtuálního studia Petra Hájka a Víta Halady. Návrh celého města je zdokumentován v katalogu, který je přístupný k prohlédnutí na webových stránkách.

Součástí výstavy jsou i obrazy od malíře, grafika a ilustrátora Pavla Růta, inspirované tímto fiktivním městem. Rozměrná plátna budou paralelně vystavena s rozloženým urbanistickým modelem.

Model utopického města také inspiroval vznik nového románu Miloše Urbana Urbo Kune, který vydalo letos v říjnu nakladatelství Argo. Součástí křtu bylo hudební vystoupení Kristýny Lhotákové (zpěv a akordeon) a Ladislava Soukupa (kontrabas), kteří zahráli skladbu Architektonická báseň na motivy města Urbo Kune.

Partneři výstavy

Art-Now nadační fond
LEA – Laboratoř experimentální architektury
FA ČVUT Praha
VŠVU Bratislava