Přednášky v Kruhu současné architektury I O smutku

Datum konání: 03.03.2011, 19:30

Středa, 2. Březen 2011 - 12:00
| Napsal:

Občanské sdružení Kruh a experimentální prostor Roxy NoD si Vás dovolují pozvat na cyklus přednášek o současné architektuře. Večer nad oceněnými a dalšími vybranými projekty v architektonické soutěži na smuteční síň v Roudnici nad Labem "O smutku".

Fotoalbum: 

První letošní akcí občanského sdružení Kruh je večer věnovaný soutěži na smuteční síň v Roudnici nad Labem. Cílem není pouze představit jednotlivé návrhy, ale především otevřít diskusi o tom, jaký charakter by mělo mít místo posledního rozloučení s mrtvými. Jakou architektonickou formu má mít prostor, kde probíhá pohřební rituál? Jak má dům smutku působit navenek? Nakolik má architektura předem definovat způsob rozloučení se zesnulým v době, kdy pohřeb již nemá pevnou ritualizovanou formu?

Kromě autorů oceněných návrhů jsou pozváni také architekti, kteří přišli s výrazně odlišným pojetím smuteční síně. Po jednotlivých prezentacích bude následovat diskuse otevřená soutěžícím, porotcům i publiku. V druhé části večera pak vystoupí filozof Petr Rezek s přednáškou Tělo v obřadní síni.

Veřejnou architektonickou soutěž na smuteční síň vyhlásilo město Roudnice nad Labem v květnu loňského roku. Soutěž byla vypsána jako projektová a mělo by na ní navázat zadání veřejné zakázky. Soutěžní porota, které předsedal architekt Jan Jehlík, dostala k posouzení 127 návrhů, což je ve srovnání s podobnými soutěžemi vysoké číslo.

Vítězem soutěže se stal návrh pražského ateliéru ADNS, o druhou cenu se rozdělil brněnský architekt Pavel Jura a pražský ateliér Lennox architekti. Třetí cenu pak porota shodně přisoudila týmu Ján Stempel, Jan Tesař, Lucie Vogelová a návrhu architektů Jany Moravcové, Tomáše Novotného, Tomáše Zmeka.
 

výstava