Akustická skořápka nejen pro Rolling Stones

Pátek, 4. Únor 2011 - 1:00
| Napsal:

Jason Flanagan a jeho tým z BFLS, Arup Acustics a renomovaný dirigent Mark Stephenson nedávno vytvořili novou společnost Soundforms. Ve spolupráci s ESG společnost zajišťuje řadu mobilních jevišť pro Rolling Stones, Paul McCartneyho a Madonnu...

Katalogový list: 
Autor Jason Flanagan
Ateliér BFLS
Datum realizace 2011

Tým tak vyplnil mezeru na trhu pro mobilní externí jeviště založené na akustické skořápce. Produkt týmu je založen na intenzivním akustickém výzkumu a vyznačuje se tím, že usměrňuje zvuk, hudbu a mluvené slovo přímo směrem k publiku. Uvedení se plánuje na jaro roku 2011. Tyto akustické skořápky budou představovat revoluci v pořádání venkovních koncertů, protože budou poskytovat akustické umocnění zážitku a zároveň jejich odstínění od okolí.

Soundforms

Skořápky budou k dispozici ve třech velikostech a budou tak vyhovovat následujícím možnostem využití:

  • hudební vystoupení (přirozená akustika a přes zesilovač)
  • jevištní dramatická vystoupení (akustika mluveného slova)
  • tanec (za použití odpruzené podlahy)
  • filmová představení promítaná na plátno před akustickou skořápkou nebo na vnitřní povrch pro smíšená představení
  • zábava pro děti a školní cvičení

Navrzena zevnitř ven, tato skořápka umožní, aby se vystupující vzájemně slyšeli, čímž se výrazně zlepší kvalita jejich výkonu. Dynamika skořápky a její organická forma přináší bezkonkurenční zvukové projekce ‐ první testy ukazují významné zlepšení v kvalitě vysílání zvuku jak pro umělce, tak pro diváky. Skořápky budou vybaveny optimalizovanými akustickými reflektory instalovanými na vrchních i bočních stranách křídel jeviště. Tento vnitřní akustický povrch poskytne dynamickou akustiku jeviště, zvýší stupeň spojení mezi různými částmi kapely nebo orchestru, a povede ke zvýšení čistoty zvuku pro účinkující a nabídnou jasnější kvalitu vysílání díky mikrofonům namontovaným na stropě. Skořápka bude obsahovat řadu profilovaných reflektorů vyrobených z tuhého materiálu s minimálním povrchem o hmotnosti 10 kg / m2. Ve většině prostředí s cílem dosáhnout optimálních podmínek bude nutné zesílení zvuku v závislosti na konkrétním umístění, pozadí hladiny hluku a počtu diváků. Charakteristickým rysem konstrukce je vyčnívající horní "zašpičatělý povrch", výsledek pečlivého rozboru akustických vlastností skořápky. 3D akustický počítačový model byl vytvořen za použití komerčně dostupného softwaru Odeon ‐ výsledkem je optimalizace tvaru jeviště, úhlu boční stěny, výšky nad jevištěm a rozměrů špičky. Skořápka poskytuje celkové uzavření akustického interiéru a technické zlepšení pro přidružené jevištní prostory. Poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy a proscenium pro divadelní představení. Zásadní vlastností je funkční interiér, který je dostatečně pružný, aby se přizpůsobil různým prostředím a kritériím výkonu.

Podrobnosti projektu

Klient: Mark Stephenson, Soundforms Ltd
Objem: Vice ks
Hodnota: 70 000 ‐ 750 000 liber
Stav projektu: Prototyp má být dokončen do podzimu 2010
Datum: 2007 ‐ 2011

Tým

Akustický technik ARUP Acoustics
ESGroup Výroba
Momentum Engineers Technický návrh
Audialsense Výzkum

 

 

 

London 
66 Porchester Road, London, W2 6ET, United Kingdom
+44 (0) 20 7706 6166 
www.bfls-london.com

Poslední dva roky má ateliér BFLS kancelář také v Praze:
Prague 
Revoluční, 1502/30, 110 00, Praha 1, CZ
+420 224 815 087