Ateliér Hoffman navrhl rozšíření pivovaru Falkenštejn v centru Krásné Lípy

Úterý, 5. Květen 2020 - 7:27
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Bývalý měšťanský dům v centru severočeského města Krásná Lípa se proměnil podle návrhu Ateliéru Hoffman na pivovar Falkenštejn. Pivovar Na Křinickém náměstí nabízí také novou restauraci s pivním barem i ubytování v osmi pokojích. Velké výlohy odhalují hostům restaurace i všem kolemjdoucím výrobu a proces vaření piva, které má v "bráně do Českého Švýcarska" dlouhou tradici.

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě, Atelier Hoffman/ Patrik Hoffman, Simona Benátská © Petr Špánek
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Patrik Hoffman, Simona Benátská
Ateliér Atelier Hoffman
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Krásná Lípa
Ulice, číslo Křinické náměstí 7/12
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017

Historie, bez níž bychom tady nepili. 

Jak se bouřlivě rozvíjelo město Krásná Lípa, tak se rozvíjela i žízeň místních továrních dělníků a výroba piva. Úpadek města způsobený vyhnáním, válkou, vysídlením, kolektivizací, privatizací, restitucí, ale i globalizací, znamenal konec pivovarnictví ve městě. Vše změnila práce zastupitelů, šikovných lidí, ale i osvícených investorů. Krásná Lípa ukazuje, že s nepřízní osudu lze bojovat. 

I díky tomuto úsilí jsme se mohli zabývat expanzí pivovaru, kterému se v nových podmínkách opět daří. Hlavním záměrem bylo nejen rozšíření a přesunutí stávající technologie s důrazem na odhalení provozu pivovaru široké veřejnosti, ale i nabízených služeb rozšířením restaurace a vybudováním penzionu. 

Pivovar Falkenštejn v Krásné Lípě, Atelier Hoffman/ Patrik HoffmanSimona Benátská © Petr Špánek

Přetření domu na bílo umožnilo harmonizaci nesourodého prostředí, ukazuje, že je možné zachovat původní charakter budov při nedostatku peněz a potřebě provést nové zásahy. 

Nejvýraznější změny proběhly uvnitř domu. V přízemí bylo potřeba vytvořit a upravit prostory pro výrobu piva a striktně oddělit provoz pivovaru od zbývajících částí budovy. Snahou bylo využít stávající výlohy a jejich prostřednictvím ukázat samotnou výrobu a proces vaření piva jak z náměstí, tak i z prostoru restaurace. V patře vznikly pokoje pro krátkodobé ubytování návštěvníků, tak aby si hosté mohli dopřát živý zážitek z toho, jak a kde se připravuje „jejich“ pivo. 

Tvarově i materiálově akcentovaná přístavba v zadní části zásobovacího dvora napomáhá celkovému zvýraznění domu jako pivovaru, v poměrně nepřehledném a nevýrazném místě. Přístavbou řešíme několik funkcí – skladové prostory, komunikační propojení i zvýraznění nového vstupu a vytvoření „zápraží“ pro penzion.  

Dej Bůh štěstí!

Restaurace pivovaru Falkenštejn, Atelier Hoffman/ Patrik HoffmanSimona Benátská © Petr Špánek


Dům na Křinickém náměstí v České Lípě před rekonstrukcí