Atelier MS architekti dokončil nízkoenergetický bytový dům Zelená Libuš na Praze 12

Čtvrtek, 19. Březen 2020 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Fotografie a vizualizace zprostředkují kvality bytového domu Zelená Libuš jen částečně. Střídmá až strohá forma budovy může pozorovateli připomenout okolní „paneláky“. Zážitek z návštěvy je však od počátku zcela jiný: na první pohled vynikne vyváženost proporcí úsporných fasád i elegance zasazení budovy do kontextu území i stavební parcely. MS architekti navrhli bytový dům s naplněnou ambicí vytvořit místo k životu, které propojuje bydlení na úrovni vyššího standardu a přece dosažitelné, v příjemném prostředí s dotekem přírody i se všemi výhodami života v metropoli. Na estetické i funkční řešení společných částí domu i polosoukromých a poloveřejných venkovních ploch navazují efektivní a zároveň „domácké“ prostorové uspořádání i řemeslné detaily interiéru jednotlivých bytů.

Bytový dům Zelená Libuš v Praze, MS Architekti © Jiří Šebek
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Filgas, Simona Pacáková, Michal Šourek
Ateliér MS architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 12
Ulice, číslo Novodvorská 1070/4
Datum projektu 2014
Datum realizace 2019

Noví obyvatelé naleznou v příjemném stínu východní fasády prostorné předzahrádky, dětské hřiště i komunitní zahradu s možností pěstování plodin. Pozornosti místních ani kolemjdoucích neujde rozmanitá kompozice střešních teras ani nový veřejný prostor a místo k setkávání před aktivním parterem při západní fasádě domu s nejrůznějšími obchody a službami. Hlavní obytná část novostavby vyrůstá z podnože částečně vystupující hmoty podzemních garáží a předsazeného parteru. Soklová část je od té obytné oddělena pohledovým betonem, gabionovými stěnami, popínavou zelení a tmavými odstíny fasádní omítky evokující strukturu dřeva. 


Bytový dům Zelená Libuš v Praze, MS Architekti © Jiří Šebek

Zelená Libuš není jen dalším panelákem, jde o kvalitní místo pro život, které nenabízí „jen“ dnes skloňované udržitelné a dosažitelné bydlení, ale svou náplní rozvíjí potenciál lokality, nabízí kvalitní soukromé i komunitní zázemí a podněcuje sousedský život v širším centru Prahy. MS architekti (hlavní architekt projektu Tomáš Filgas) – začali s projektováním Zelené Libuše na přelomu roku 2014 a 2015. Dlouhé povolovací procesy oddálily začátek výstavby na duben roku 2018. O rok později byla dokončena hrubá stavba a prosinec roku 2019 přinesl úspěšnou kolaudaci po čtyřech letech od finálního návrhu bytového domu. 


Bytový dům Zelená Libuš v Praze, MS Architekti © Jiří Šebek

O novostavbě

  • osmipodlažní bytový dům poskytuje 66 bytů: od 1kk se 44 m2 až po 5kk o 125 m2
  • možnost propojení menších bytů
  • byty v prvním nadzemním podlaží jsou rozšířeny velkorysými – v některých případech i částečně zastřešenými – předzahrádkami
  • byty ustoupeného sedmého a osmého podloží jsou rozšířeny prostornými terasami
  • předsazený parter nabízí 600 m2 pro obchod a služby
  •  parkování v podzemních garáži