Další generace

Čtvrtek, 22. Prosinec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

K roztroušeným horským chalupám v sevření krkonošských lesů, pohledu tak charakteristickému pro obec Horní Malá Úpa, v roce 2014 přibyl další přírůstek s místní DNA. Architektonické studio ADR s. r. o. navrhlo pro klienty dům, který po stránce typologie a objemu v zásadě odráží podobu starších chalup, avšak sebevědomě reprezentuje dobu, ve které vznikl.

ADR s. r. o., Horská chata Horní Malá Úpa – foto © Martin Zeman
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Kolář, Aleš Lapka, Martin Šenberger, Anna Matoušková
Ateliér ADR s. r. o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Malá Úpa
Ulice, číslo Horní Malá Úpa
PSČ 542 21
Datum projektu 2012
Datum realizace 2014
Užitná plocha 354.02m2
Zastavěná plocha 223.24m2
Poznámka

Foto © Martin Zeman

Chalupa pro manželé Ornstovy je jedna z dvojčat, které nedávno vyrostly na svažitém pozemku v obci Horní Malá Úpa. V jejich sousedství se nachází několik dalších chalup, které odpovídají tradičnímu tvarosloví krkonošské lidové architektury. Proto i nově navržené objekty respektují základní principy této typologie.

Popisovaný objekt je položen výše ve svahu, hlavní fasádou je orientovaný na výhledy do údolí. Technická část přízemí chalupy je polozapuštěná do terénu, má zelenou střechu a fasádu z velkoformátových desek. Centrální obytná část má střechu sedlovou a fasádu obloženou modřínem bez finální povrchové úpravy, u které je předpokládané přirozené šednutí. Střecha je plechová falcovaná. Konstrukčně je objekt montovaná dřevostavba založená na betonové desce. Výplně otvorů tvoří velkoformátová dřevohlíníková okna.

V přízemí najdeme hlavní obytný prostor s centrálním krbem propojený s jídelním koutem a kuchyní, dále hernu, saunu, garáž a další technické zázemí. V patře se nachází tří ložnice s koupelnami, přístupem na centrální lodžii a do podkroví, které slouží především k přespání.

Do interiéru chalupy byly střídmě voleny především přírodní materiály, jako přírodní kámen nebo borovicové dřevo tak, aby působil přirozeným a příjemným dojmem.