Dům v zahrádkářské kolonii

Pondělí, 29. Duben 2013 - 0:00
| Napsal:

Rodinný dům Hodonín je postaven na protáhlé rovinaté parcele, která ještě do nedávna byla součástí zahrádkářské kolonie. Tvar domu odpovídá jednak charakteristice pozemku, ale i požadavku investora na pasivní dům.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Horák, Radim Oblouk
Ateliér Domesi, s. r. o.
Generální dodavatel Domesi, s. r. o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Hodonín
Datum realizace 2011
Užitná plocha 130.00m2
Zastavěná plocha 91.70m2
Poznámka

zastavěná plocha: 91,7m2 + terasa 61m2

Je navržen jako protáhlý kvádr s výrazným prosklením na jihozápadním rohu přízemí, které propojuje obytný prostor s terasou a zahradou a zároveň umožňuje tepelné zisky v zimních měsících. Vstupní, technické a hygienické zázemí je logicky situováno při „chladné“ severní fasádě. Při severní části objektu je rovněž garáž se skladem a jedno kryté parkovací stání. Druhé podlaží domu je koncipováno jako intimní uzavřenější část s ložnicemi u západní fasády, která je prosluněna úzkým horizontálním oknem po téměř celé délce domu.

Vnější obklad domu je tvořen dřevěnými smrkovými prkny s výraznými přiznanými spárami. Delší strany domu mají dynamické šikmé kladení. Stínění oken je navrženo z předokenních textilních rolet ve výrazné červené barvě. Na průhled z obýváku v podélné ose pozemku navazuje terasa, která pak dále pokračuje protáhlou lávkou směrem do středu zahrady. Je to jakýsi odkaz na přístavní molo, nebo dřevěné povalové chodníky na přírodních rašeliništích. Souvislost není čistě náhodná, jelikož základové poměry na pozemku a poměrně vysoká spodní voda spolu s místní zelení tento přírodní fenomén nemálo připomíná. Založení objektu je tedy vzhledem k těmto skutečnostem atypické a bylo navrženo na polštáři z pěnového skla.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.