Hořící záhon v Italské ulici

Pátek, 22. Červenec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Podél chodníku jedné vinohradské rezidence, hned pod Riegrovými sady, již druhým rokem hoří ohnivými barvami záhon trvalek. I takto drobný zásah však může být příkladem zásadního dopadu na kvalitu bydlení a veřejného prostoru.

Šmídová Landscape Architects, Extenzivní trvalkový záhon v Italské ulici - foto © Michal Cetkovský
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Štěpánka Šmídová, Ondřej Fous
Ateliér Šmídová Landscape Architects
Spolupracovníci Anna Oprchalová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 2 - Vinohrady
Ulice, číslo Italská 45 - 47
PSČ 120 00
Datum projektu 2013
Datum realizace 2014
Plocha pozemku 350.00m2

Záhon se nachází v Italské ulici v Praze v blízkosti Riegrových sadů. Už nedlouho po své realizaci se stal jedním z výrazných bodů v okolí díky svému celoročnímu efektu. Trvalková směs je inspirována německou směsí Feuer und Flamme® (v překladu oheň a plamen) a je charakteristická svou barevnou kombinací – ohnivými barvami od žluté přes oranžovou a červenou až k rezavohnědé. Směs dosud v ČR nebyla vyzkoušena.

Sezónu na záhoně otvírají od března narcisy a tulipány. V květnu je vystřídají postupně pryšce a kakosty, které pozvolna s přibývajícím létem předají uplatnění většině kvetoucích rostlin. Do konce září a počátku října kompozici vévodí květy třapatkovek, zápleváků, kokard, a efektních travin, které zůstávají společně zejména s rozchodníky a řebříčky jako suché struktury po celé zimní období.

Vzhledem k rozměru řešeného území jsme zvolili vyšší, cca 1 m vysokou úroveň trvalkové výsadby. Záhon má mít kompaktní charakter a moderní vzdušný vzhled umocněný zejména okrasnými travami v druhé polovině roku.

Extenzivní trvalkový záhon je trendem posledních let, který odráží hlavně potřebu minimalizace nákladů na údržbu zeleně. Takový záhon není zavlažovaný, nemusí se odstraňovat suché části rostlin, okopávat půdu či vyvazovat k opoře. Výsledkem je trochu divočejší vzhled. Neznamená to ale, že se může údržba zanedbat úplně. Nutné je v příštích letech korigovat například konkurenční vztahy mezi rostlinami tak, aby bujnější druhy nevytlačovaly ty slabší.