Na svazích Jizerských hor vyrostla vila od studia ov-a

Úterý, 26. Červen 2018 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dvoupodlažní vila od pražského studia ov-a stojí ve svahu nad severočeským Jabloncem nad Nisou. Dům nazvaný Tajmova vila se svým charakterem a hmotovým řešením začleňuje do okolní přírody tak, aby nenarušoval krajinný ráz okolí. Hmota domu je rozdělena do dvou úrovní, kdy na spodní část obloženou kamenem navazuje dřevěné patro s ložnicemi a velkým obývacím pokojem.

Tajmova vila, ov-a © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, Vojtěch Kratochvíl
Ateliér ov-a
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Jablonec nad Nisou
Datum realizace 2017
Užitná plocha 296.00m2

Zadáním byl dům na svažitém pozemku s výhledy na přehradu a okolí sloužící čtyřčlenné rodině, s hostinským pokojem a pracovnou. Pozemek leží na severním okraji Jablonce nad Nisou na hranici města a svahů Jizerských hor. Místo má vilový rezidenční charakter, v blízkosti stojí Háskova vila architekta Heinricha Lauterbacha, zástupce výmarské funkcionalistické školy. Při horní hraně a ve spodní části pozemku je svah mírný, uprostřed prudší. Celkové převýšení čin í14 metrů. Na kraji prudšího svahu je skupina vzrostlých bříz a jeden javor, které tvoří dominantu.

Hledali jsme způsob, jak vstoupit do svažitého pozemku, využít výhledů a zachovat jeho přírodní ráz. Dům jsme umístili s ohledem na vzrostlé stromy na pozemku. Dům má dvě úrovně. Spodní obložená lomovým kamenem ukrývá vstupní halu, pracovnu a hostinský pokoj, je tu dvougaráž a kryté stání. Vytváří ve svahu platformu, na které leží lehká druhá úroveň s pergolami obložená modřínovým dřevem, tady jsou ložnice a velkorysý obytný prostor. Jídelní stůl je u západní terasy, měkké sezení je orientováno na výhled přes rohové prosklení směrem k přehradě. Z obytného prostoru se vstupuje do soukromé části se třemi ložnicemi a koupelnami. Přes terasu lze z obytného prostoru vyjít na zahradu. Střecha domu i části pergol jsou pokryty extenzivní sadbou se suchomilnými rostlinami.