Na úpatí Ještědu navrhli architekti Stempel & Tesař malý a účelný rodinný dům

Pondělí, 5. Listopad 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V klidném horském prostředí Liberce vyrostl rodinný dům od architektů Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře. Své okolí ctí objekt archetypální formou, do níž architekti s téměř milimetrovou přesností ukryli vše potřebné k rodinnému životu. Navzdory minimálním rozměrům dům působí útulně i prostorně.

Dům pod Ještědem, Stempel & Tesar architekti © Petr Vlk
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Ateliér stempel & tesar architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec
Datum projektu 2013
Datum realizace 2017
Užitná plocha 138.00m2
Zastavěná plocha 136.00m2
Plocha pozemku 1 165.00m2

Klimatické podmínky horského prostředí jasně definovaly požadavky uživatele. Jednoduše, prostě a pragmaticky je řešen malý levný dům na úpatí Ještědu. Archetypální forma se stává přirozenou součástí okrajové rezidenční části Liberce.

Minimální rozměry stavby, kdy užitná plocha domu bez garáže je cca 110 m,2 vyžaduje návrh až strojařský přístup. Všechny prostory od technické místnosti až po obývací pokoj jsou řešeny na milimetr, včetně rozmístění nábytku a umístění věcí v něm. Jen tak je možné docílit toho, že i přes malé rozměry při návštěvě nabydete dojmu prostorného a komfortního bydlení, protože v domě není žádné promarněné místo. Vše je účelné a prostorově úsporné a přitom útulné, jako vlčí doupě.

Majitelé preferovali přírodní materiály. Modřínové obložení fasády je ponecháno vlivu počasí tak, aby časem získalo stříbrnou patinu. Na střeše je použit předzvětralý titanzinek. V interiéru dominuje pohledový betonový strop v kontrastu s dřevěnou podlahou. Vestavěný nábytek je pak v neutrální bílé barvě.

Jedná se o dům, kde majitelé chtějí být skutečně pány a nikoli otroky svého domu; kdy rodinný dům chápou jako účelný prostředek na bydlení a nikoli výstavní dědictví pro další generace.