Nová čtvrť jako inspirace pro široké okolí

Pondělí, 21. Srpen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Donnybrook Quarter je komplex budov, jenž zpochybnil stávající běžné architektonické členění. Tak ho popisovali novináři po jeho otevření v roce 2006. Bílé domy, jež sdílí společnou ulici, jsou ceněné díky své jednoduchosti, propojení jednotlivých částí i velkému důrazu na identifikaci majitelů s okolím. Nejen proto se staly vítězem prestižních RIBA Award za rok 2006.

Peter Barber Architects, Donnybrook Qaurter, foto © Morley von Sternberg
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Peter Barber Architects
Zodpovědný projektant
Stavebník Circle Anglia Housing Trust, (previously Circle 33) and Old Ford Housing
Generální dodavatel Willmott Dixon
Země Velká Británie
Město Londýn
Datum projektu 2001
Datum realizace 2006
Poznámka

Photographer: Morley von Sternberg

Donnybrook Quarter je londýnská čtvrť specifická relativně nízkou zástavbou při vysoké hustotě obyvatel. Hustá síť ulic nabízí relativně malé parcely v prominentní lokalitě jižně od Victoria Park v Hackney.

Nově vystavěný blok je rozmístěný okolo dvou ulic se stromořadím. Ty prochází skrze pozemek a vytváří tak velmi silné prostorové návaznosti s okolím. Ulice navíc nabízí rezidentům příjemnou zkratku.

Ulice mají intimní měřítko o šířce 7,5 m a po obou stranách na ně navazují dvou až třípatrové budovy. Na jejich křížení, v srdci schématu, se obě ulice rozšiřují na nádherné stromy lemované náměstí.

Do tohoto veřejného prostoru se obracejí balkony a terasy z jednotlivých domů. Množství oken a vstupních dveří vytváří pocit vlastnictví a možnost personalizace (květináče, lehátka, závěsné koše).

Projekt byl podpořen Circle 33 Housing Trust v roce 2003 poté, co byl vybrán jako vítěz prestižní soutěže "Inovace v bydlení (Innovations in Housing)" ze 150 projektů po celém světě. Soutěž pořádá Architecture Foundations. Hotový areál byl předán rezidentům v lednu 2006.