Přístavba terasy propojila rodinný dům se zahradou

Neděle, 10. Prosinec 2017 - 19:28
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio 3+1 architekti navrhlo dostavbu rodinného domu v těsné blízkosti své vlastní kanceláře v Ústí nad Labem. Nová dřevěná terasa propojila dům s okolní zahradou, nové okno pak přináší východní slunce až do interiéru.

Dostavba rodinného domu Na Drahách, 3+1 architekti © Pavel Plánička
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér 3+1 architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Ústí nad Labem
Datum projektu 2015
Datum realizace 2016
Užitná plocha 136.00m2
Zastavěná plocha 59.00m2
Plocha pozemku 333.00m2

Dvojdomek ze dvacátých let minulého století (původně nejspíš zaměstnanecké domy Spolchemie) stojí nedaleko naší kanceláře. Absence většího společenského prostoru a odtrženost zahrady od provozu v domě byly hlavními nedostatky pro pětičlennou rodinu, která nyní polovinu domu obývá.

Hledali jsme jednoduchá řešení.

V jednom jižním okně jsme vybourali parapet (vznikly tak dveře), ve východní fasádě jsme vybourali jedno nové okno s proporcí oken stávajících (ranní slunce a přímá obsluha kuchyň/venek) a dům jsme obepnuli terasou.

Terasa je plynulým přechodem a zároveň filtrem mezi domem a zahradou a nabízí další rozměry a proměnlivé atmosféry pro denní společenský život rodiny.

Se stavebníky se dlouho známe a docházková vzdálenost nám umožnila redukovat projektování na základní návrh. Většina potřebného se pak domluvila přímo na stavbě. Byla to radostná práce.

Vzniklé ovoce je tedy ustaveno takto: 3+1 - slupka, Růžičkovi - dužnina a jádro.