Rekonstrukce usedlosti v jižních Čechách

Středa, 21. Říjen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Předmětem rekonstrukce vesnické usedlosti v jižních Čechách bylo rozšíření její obytné kapacity a zvýšení užitného komfortu pro celoroční využití.

skvadra architekti, Rekonstrukce jihočeské usedlosti - foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Milena Kubiszová, Ondřej Volný
Ateliér skvadra architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum realizace 2013

Důraz byl kladen na moderní pojetí úprav a citlivý přístup k zachování původních prvků,celkového architektonického rázu a atmosféry. Statek je tradičně uspořádán okolo vnitřního dvora. Tři objekty sestavené do písmene U, uzavřené obvodovou zdí se vstupními vraty.

Ústředním zadáním bylo vytvoření dvou soukromějších a zároveň vzájemně propojitelných obytných jednotek využívaných více generacemi.Samostatnost je vědomě porušena ponecháním jediné kuchyně. Obyvatelé se tak stále potkávají v původní světnici u kamen . Prarodiče využívají spodní úroveň původní chalupy. Rodiče s dítětem zase podkroví a vestavbu provedenou do křížení chalupy a stávající stodoly. V křížení byla v přízemí umístěna vstupní hala se schodištěm, šatna, technická místnost , koupelna a dětský pokoj orientovaný prosklením do stodoly a východní zahrady.V prostoru půdy byla situována ložnice s koupelnou, ateliér a prostor galerie, umožňující optické propojení se stodolou.

Stodola byla vyčištěna a následně prosvětlena průhlednými taškami. Náplní stodoly budou dětské hry, rodinné posezení, oslavy a sledování filmů z pódia vzniklého zaizolováním schodiště vedoucího do sklípku pod stodolou. Přízemí jižního drobného objektu má sloužit jako pracovna se samostatnou koupelnou a v části je ponechána zahradní garáž. Půdní prostor bude přestavěn na pokoj pro hosty s vlastní koupelnou a vstupním předprostorem.