S ohledem na tradici

Pátek, 28. Říjen 2016 - 0:00
| Napsal:

Přestavba a rozšíření Musée Unterlinden ve francouzském Colmaru – včetně dvou střešních dostaveb z mědi a podzemní galerie – nabízí urbanistické, architektonické, ale také technologické řešení, jak vysvětlují architekti Herzog & de Meuron.

Herzog & de Meuron, Musée Unterlinden Extension, schéma – foto © Ruedi Walti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Herzog & de Meuron
Světadíl Evropa
Země Francie
Město Colmar
Ulice, číslo 1 Rue des Unterlinden
PSČ 68000
Datum projektu 2012
Datum realizace 2015
Užitná plocha 7 700.00m2
Materiál

Díky našemu projektu jsou dva komplexy budov, stojící proti sobě na náměstí Unterlinden, nyní spojeny podzemní galerií. Na jedné straně je středověký klášterní komplex, sestávající z kostela, klauzury, fontány a zahrady. Na druhé straně nová budova muzea zrcadlí hmotu kostela a spolu s bývalými městskými lázněmi vytváří druhý, uzavřený dvůr.

Náměstí Unterlinden mezi oběma komplexy obnovilo svůj historický význam a připomíná časy, kdy naproti klášteru stály stáje a hospodářské budovy statku, známého jako „Ackerhof“. Kanál Sinn, který teče pod starým městem Colmaru, je znovu otevřen a stává se ústředním prvkem tohoto nového veřejného prostoru. Malá budova poblíž vody označuje přítomnost muzea na náměstí: její umístění, hmota a tvar patří mlýnici, která zde kdysi stávala. Dvě okna poskytují dramatické výhledy dolů, do podzemní galerie.

Nové budovy Ackerhofu a mlýnice používají tradiční materiály. Nepravidelné, ruční cihly z bouračky vstupují do dialogu s klášterní fasádou z kamene a sádry, mnohokrát v průběhu staletí přestavovanou; a ve zdi je několik oken s lomeným obloukem. Strmě šikmým střechám obou budov poskytuje měď s ostrými lomy nadčasovou kvalitu.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org