Sto let staré uzenářství v pražských Nuslích prošlo konverzí podle návrhu Atelieru Hoffman

Pondělí, 7. Září 2020 - 0:20
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Zachovat paměť místa a vyprávět zapomenutý příběh nuselského uzenářství pana Šebka - to byly hlavní cíle konverze sto let starého objektu na moderní kanceláře podle návrhu architektonického studia Atelier Hoffman, které má s konverzemi a revitalizacemi industriálních budov bohaté zkušenosti. Uzenářství bylo před generální opravou v tristním stavu. Architekt Patrik Hoffman navrhl se svým studiem očištení objektu uzenářství od nevhodných stavebních úprav, doplnění nových oken a světlíků a lehkou změnu dispozice. Podstatné přitom pro autory bylo, aby si objekt udržel svůj industriální charakter.

Bývalá Výrobna uzenin v Nuslích, Atelier Hoffman © Andrea Thiel Lhotáková
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Patrik Hoffman
Ateliér Atelier Hoffman
Spolupracovníci Pavla Krásová, Peter Panulin
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 4 - Nusle
Ulice, číslo Náměstí Bratří Synků
Datum projektu 2014
Datum realizace 2018

Uprostřed nuselského vnitrobloku jsme oživili výrobní objekt uzenin věhlasného nuselského řezníka Augustina Šebka. Mimo jiné Šebkův bratranec byl BIG JOE Z NUSLÍ – Josef Šmejkal, zápasnický mistr Evropy, který přepral holýma rukama býka, vařil pivo v Mnichovicích a zvítězil nad Gustavem Frištenským.


Bývalá výrobna uzenin v Nuslích, Atelier Hoffman © Andrea Thiel Lhotáková

Vždy nás překvapí, co zapomenutých příběhů se dá dohledat v ruinách domů, jež často stojí mimo centrum našeho zájmu. To je i příběh našeho domu. Tři činžovní domy postavené na počátku 20. století patřily původně jedné rodině a k nim byla v roce 1926 ve dvoře dostavěna velkovýrobna uzenin, která zásobovala uzeninami nejen vlastní obchůdek, ale i široké okolí. Postupem času, jak se majetky dědily, zestátňovaly a privatizovaly, tak se z bývalého uzenářského impéria stal jeden z mnoha „obyčejných“ dvorních objektů. Natrvalo opuštěn v 90. letech. Místo s atmosférou a téměř dvacetimetrovým komínem.


Bývalá výrobna uzenin v Nuslích, Atelier Hoffman © Andrea Thiel Lhotáková

Naší snahou bylo očistit dům od nevhodných stavebních úprav a zachovat nejen jeho industriální charakter, atmosféru místa, ale i příběh jenž se v něm odehrál. Tvar domu se zásadně nemění, až na nově provedené okenní otvory a světlíky, které dovnitř přivádí více světla. Objemové změny spočívají pouze v lehké přístavbě v prvním patře „za komínem“ a zvětšením technické místnosti v patře druhém. Nově je možné vstoupit do komína a nasát vůni uzeného. Všechna podlaží jsou propojena výtahem. 


Bývalá výrobna uzenin v Nuslích, Atelier Hoffman © Andrea Thiel Lhotáková

Dispozice a vnitřní uspořádání byly upraveny, aby vyhovovaly novému provozu. Asi největším zásahem je přesun schodiště propojujícího přízemí a suterén do středu dispozice, aby navazovalo na výtah a hlavní vstup na úrovni přízemí. Do patra je zachován samostatný vstup po exteriérovém schodišti, přes terasu. Náladu výrobny uzenin dokreslují všudypřítomné dlaždičky tyrkysové barvy. 

Bývalá Výrobna uzenin v Nuslích, Atelier Hoffman © Andrea Thiel Lhotáková


Stav objektu uzenářství před rekonstrukcí


Stav objektu uzenářství před rekonstrukcí