Udržitelný dřevěný dům

Úterý, 7. Únor 2017 - 6:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Co znamená udržitelný dům? Podle Jara Krobota je to dům, který využívá místní dodavatele ke stavbě, recyklovatelné materiály a který využije i části původního stavení. Navíc dokazuje, že tradiční členění domu mělo něco do sebe. 

Jaro Krobot architekt, Dřevěný dům Lučatín, foto © Ing. arch. Martin Karšňák
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jaro Krobot
Ateliér Jaro Krobot architekt
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Lučatín
Ulice, číslo Lučatín 11
PSČ 976 61
Datum projektu 2013
Datum realizace 2014
Užitná plocha 77.00m2
Zastavěná plocha 93.60m2
Plocha pozemku 520.00m2
Materiál
Poznámka

Foto © archiv autora

Dům pro pár dřevařů musí být samozřejmě dřevostavba. V tomto případě ze švýcarského systému STEKO, vyvinutého ve spolupráci s ETH Curych. Jedná se o cihly z masivního smrkového dřeva, které je možné plnit různou izolací.

Dům je postaven v Lučatíne, malé obci u Banské Bystrici. Toto křehké prostředí jasně vymezilo možnosti řešení a vstupní podmínky - hmotu domu, měřítko, reakci na urbanismus obce, dřevo jako materiál - konstrukční i výrazový. Vzhledem k prostředí se do uvažování dostal i ekologický dopad domu. Kromě konstrukce ze dřeva se počítalo i s opětovným použitím materiálu ze starého domu a stodoly. To se podařilo pouze částečně - starý dům byl rozebrán a materiál rozdán na stavby v okolí, ale výtvarně působící dřevo stodoly nebylo zdravé a nedalo se použít jako zamýšlený obkladový materiál. Co se ovlivnit dalo - všechny dodavatelské firmy byly z blízkého okolí.

Dům s verandou je variací na téma tradičního lidového stavění. Veranda se prolíná s jednotlivými pokoji, nabírá funkci zádveří či vstupní haly, rozšiřuje se v úložných prostorech přístupných z interiéru i exteriéru, díky čemuž dům nemá žádné chodby a minimum nevyužitého prostoru.

Ze stejného zdroje vychází i koncept trojtraktu - přední pokoj jako obývací prostor, kuchyň ve středu, zadní pokoj - ložnice. V současném domě se do diagramu ale dostal ještě mezičlánek obsahující hygienické vybavení a technologii. Takto vytvořené jádro umožnilo minimalizovat všechny rozvody domu do tří délkových metrů.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.