Vysokoškolské koleje v Birminghamu nabízejí studentům nadstandardní komfort

Úterý, 18. Září 2018 - 10:11
| Napsal:

Projekt vysokoškolských kolejí v Birminghamu od studia Glancy Nicholls Architects nahrazuje původní koleje z 20. století, které již nevyhovovaly současným potřebám studentského bydlení. Lokální kancelář zvítězila s projektem ve velké architektonické soutěži z roku 2012. Sjednodující prvek celého komplexu univerzity Chamberlain Hall tvoří výrazný obklad z předoxidované mědi.

Vysokoškolské koleje Chamberlain Halls of Residence v Birminghamu, Glancy Nicholls Architects © Alastair Carew-Cox
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Glancy Nicholls Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Birmingham
Ulice, číslo Church Rd.
PSČ B15 3AS
Datum realizace 2015
Materiál

Nový komplex umístěný v památkově chráněném historickém parku nahrazuje nevyhovující budovy z 20. století, které se ukázaly jako nevhodné pro současné potřeby ubytování studentů. Původní soubor navíc neodpovídal ani dnešním ekologickým a energetickým parametrům.

Na návrh nového kampusu byla proto v roce 2012 vyhlášena velká architektonická soutěž, ve které ze 120 projektů zvítězilo birminghamské studio Glancy Nicholls Architects. Architekti celý areál rozdělili do třech lineárních křídel se sdílenými zahradami a volnočasovými prostory, kterým dominuje obytná věž o 21 patrech. Koleje nabízí celkem 726 studentských pokojů. Ty se sdružují ve shlucích po 5 až 6 pokojích, část z nich pak tvoří samostatná studia. Půdorys nového komplexu je vepsán do obvodu předchozích budov, což minimalizuje dopad na okolní park.

Cílem architektů bylo vytvořit architektonicky jednotný soubor, ve kterém bude prakticky využit každý metr čtvereční. Veškeré vnitřní prostory jsou proto zařízeny vestavěným nábytkem. Fasády domů tvoří cihly jakožto tradiční lokální materiál v kombinaci s měděným obkladem s výraznou povrchovou úpravou. Jednotlivá křídla pak zakončují měděné rámy, který svým vysunutím stíní sluneční paprsky.

Věžák zamýšlený jako „dominanta univerzity v širším panoramatu města“ je založen na půdorysu tvaru lomeného X. Vyšší část tvoří budova o 21 patrech, druhá pak poskytuje o 4 podlaží méně. Obě propojuje prosklená část s výhledem na dvě místní dominanty.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org