Másílko: Membrána pro housenku

Úterý, 9. Březen 2010 - 1:00
| Napsal:
Pan architekt Rýzner se na nás obrátil s poměrně jasně definovanou formou, kterou jsme jen mírně tvarově modifikovali tak, aby se pohledově neodchylovala od jeho původní představy. Membrána měla vytvořit ochranu dřevěného kubusu a současně terasy vysunuté nad hladinu rybníka jako předsunutý kšilt.

Největším úskalím bylo pro nás u tohoto projektu malé měřítko stavby – čím menší plochy, tím vyšší nároky na přesnost výroby. Nepřesnosti se ihned projevují vráskami nebo nedopnutím membrány. Podobně náročná byla i výroba ocelových oblouků, které mají proměnlivou křivost, a to dokonce ve dvou rovinách. Při požadavku vysoké přesnosti nebylo jednoduché najít subdodavatele ocelové konstrukce, který by s námi relativně složitou, ale malou zakázku realizoval.

Dalším úskalím se stalo i zachování průchodnosti cesty po hrázi i přes terasu chaty, takže kotevní lana se musela vysunout až na samou hranu vody. Požadavky ze strany ochrany životního prostředí současně omezovaly zásahy do stávající zeleně, takže betonové základy pro tato kotevní lana byly vyloučeny. Problém nám nakonec pomohla vyřešit technologie zatloukaných hliníkových pilot.

Základ konstrukce zastřešení zde tvoří šest oblouků z kruhových ocelových trubek, které mají eliptický tvar. První a poslední oblouk jsou navíc zakřiveny ve druhém směru. Přes tyto rámy je napnuta vysokopevnostní polyesterová tkanina s nánosem PVC, která byla předepnutá do výsledného tvaru pomocí nerezových lan a napínacích kování. Prohnutí jednotlivých polí minimalizuje usazování sněhu a zajišťuje odtok vody z membrány. Povrch tkaniny, která je poplastovaná a zalakovaná, vytvoří antiadhezní vrstvu, na jejíž horní straně se prakticky neudrží žádná nečistota.

Základním principem těchto membrán je jejich prostorové zakřivení a předepnutí, které zajistí odolnost proti zatížení sněhem a větrem. V tomto případě byla membrána vytvarována pomocí speciálního softwaru a výsledný tvar je svařený z 86 různých dílců, přičemž celková plocha membrány obalující chatu je 140 m2.

Mezi další realizace našeho ateliéru patří zastřešení teras restaurací, sportovních klubů, membrány se uplatňují ve velké míře u dopravních staveb, stále častěji se využívají v městském prostoru – parkové altány nebo zastřešení tržnice.

Zajímavou alternativou dnešních materiálů je textilní síťovina použitá na fasádách budov. Umožňuje prostorové tvarování, může zcela změnit vzhled staré fasády nebo vytvořit graficky pojatou fasádu velkých rozměrů.

Zdeněk Hirnšal, Sdružení Architex - Kontis Praha

Psáno pro časopis Architekt 1/2010

 

EDITORIAL 01 NA OKRAJ / JULIUS MACHÁČEK SLOVO 02 DIGITÁLNÍ ARCHITEKTURA NEMUSÍ BÝT JEN VIRTUÁLNÍ / PETR VANĚK REALIZACE 04 DŮM PRO RODINNOU REKREACI, HRABĚTICE / JOSEF FALTEJSEK / ATELIER 4 / RECENZE JIŘÍ DOSTÁL 14 ZAHRADNÍ ALTÁN U RYBNÍKA MÁSÍLKO, HUMPOLEC / LUDĚK RÝZNER, JIŘÍ VINCENC, RADEK KUBÁT / OK PLAN ARCHITECTS 20 ROZHLEDNA BÁRA II, CHRUDIM / MARTIN RAJNIŠ / E-MRAK 26 AKÁTOVÁ VĚŽ, ŽIDLOCHOVICE / PAVEL JURA REALIZACE 32 TŘI VĚŽE VLADA MILUNIĆE STUDIE 28 KRKONOŠSKÉ CENTRUM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VRCHLABÍ / PETR HÁJEK REALIZACE 40 BYT NA STŘEŠE BÝVALÉ ŠKOLKY, PARDUBICE / IVANA DOMBKOVÁ / DONLIĆ INTERIÉR REKONSTRUKCE 46 PŘESTAVBA TRAKTOROVÉ STANICE, DOBRANOV / RADOMÍR GRAFEK, ZDENĚK NAVRÁTIL / RG PROJEKT REALIZACE 54 NOVOSTAVBA ATELIÉRU JIŘÍHO DAVIDA, ZBRASLAV / JIŘÍ PELCL VÝSTAVA 60 BIOUTOPIE MICHALA BRIXE/TEXT MICHAL JANATA TÉMA DIGITÁLNÍ ARCHITEKTURA 65 FLO(W) / TEXT MILOŠ FLORIÁN / PRÁCE STUDENTŮ A ČLENŮ ATELIÉRU FLO(W) 106 SKOK Z ANALOGOVÉHO SVĚTA DO SVĚTA DIGITÁLNÍHO / PROFILOVÝ ROZHOVOR S JANEM KRATOCHVÍLEM / PŘIPRAVIL MICHAL JANATA 114 PARAMETRICKÁ STRUKTURA Č.2 / MICHAL KUTÁLEK / NEXT LEVEL studio,viktorjohanis KRÁTCE Z ATELIÉRŮ 120 ANKETA 123 ROZHOVOR 126 S MILOŠEM G. PARMOU HISTORIE 127 OD KOŇSKÉ BRÁNY K NÁRODNÍMU MUZEU / TEXT YVONNE JANKOVÁ 130 MĚNÍRNY ELEKTRICKÝCH PODNIKŮ HL. M. PRAHY / TEXT ZDENĚK LUKEŠ SOUTĚŽ 132 EUROPAN VÝSTAVA 134 DRNH:MĚ101 / TEXT ANTONÍN NOVÁK RECENZE 136 JEDINEČNÁ MONOGRAFIE O PŘÍBĚHU JEDINEČNÉ STAVBY / TEXT PAVEL HALÍK PUBLIKACE 137 SERVIS 138 SUMMARY 142

Klíčová slova: