Vítězové z galavečera Olověného Dušana

Pondělí, 25. Březen 2013 - 0:00
| Napsal:

Ve čtvrtek 21. března se ve večerních hodinách uskutečnilo v pražském kině Lucerna slavnostní předání cen zimní Olověný Dušan 2013 za nejlepší ateliérové práce studentů pražské Fakulty architektury uplynulého semestru.

Fotoalbum: 

Tentokrát se organizátorům Olověného Dušana (tedy Spolku posluchačů architektury) podařilo získat pro předávací ceremoniál atraktivní a svébytný prostor kina Lucerna, což se stalo zároveň přirozeným podnětem k uspořádání této akce ve vznosném "oficiálním" stylu.

Hlediště i balkony zaplnili významní hosté z řad architektů - pedagogů, zástupců školy, mediálních partnerů a především studentů. Všichni dodrželi téma "Gala" a společně vytvořili slavnostní atmosféru, která zůstala po celou dobu neporušena. Tu nezměnila ani protestní gesta Michala Kuzemenského, na němž nešlo přehlédnout snahu vzdoru proti ztuhlosti těchto oficialit, a který moderátorům večera svými lakonickými odpověďmi na otázky příliš neulehčil jejich úkol.

Další věcí, která se podílela na stylu programu, byla skutečnost, že se jedná o prostor kina, tudíž je zřejmé, že důraz bude kladen především na stránku videoportrétů. Ty byly skutečně vydařené a vtipné, zároveň ale ukázaly tvrdou realitu, že by neškodilo, kdyby se na Fakultě architektury vyučoval předmět rétoriky a přednesu.

Významnou součástí předávání Olověných Dušanů je vždy příležitost k setkání a neformálním rozhovorům mezi studenty a jejich učitely. To bylo v prostoru kina nemožné, ale tím více byl v době před a po akci využit přiléhající prostor kavárny.

A nyní tedy již k výsledkům - jak to vše dopadlo:

Vítězem kategorie Design - jednotlivci se stal Miroslav Hušek s židlí SANO. Na otázku proč někteří říkají, že se na jeho židli nesedí pohodlně, pohotově odpověděl, že je to tím, že na ní nesedí správně.

Vítězové kategorie Architektura - jednotlivci jsou hned čtyři:
- Martin Pavlun s projektem dostavby Vítězného náměstí v Praze - Dejvicích (kam by se podle něj vešlo vedle několika budov včetně magistrátu ještě i celé Staroměstské náměstí)
- Jiří Deyl a jeho taneční sál u Jána v Plzni
- Jan Ptáček s domem pro seniory v Podvinní
- Anežka Prokopová s projektem Skokanského klubu (včetně dvou můstků v proluce 12x300m - jehož hlavní výhodou je absence bočního větru)

V kategorii Design - ateliér se vítězem stal jediný nominovaný ateliér Marián Karel.

Olověnou sošku v kategorii Architektura - ateliér si odnesli vedoucí ateliérů Hájek & Hulín a Kuzemenský & Synek.

Architektura - nominovaní jednotlivci:

Helena Suchá (at. Lábus / Šrámek)
Rui Cardoso, Antonio Mesquita (at. Krátký / Marques)
Max Hoffmeister (at. Stempel / Beneš)
Martin Pavlun (at. Aulík)
Eliška Kochová, Michaela Kloudová (at. Kuzemenský / Synek)
Jindřich Ráftl (at. FLOW)
Markéta Orságová (at. Císler)
Richard Pozdníček (at. Císler)
Jiří Deyl (at. Koucký / Lisecová)
Stanislav Bažant (at. Kohout / Tichý)
Jindřich Blaha (at. Šrámková)
Jan Ptáček (at. Kuzemenský / Synek)
Anežka Prokopová (at. Hájek / Hulín)
Josef Choc (at. Hájek / Hulín)

Architektura - nominované ateliery:

Kuzemenský / Synek
Jan Jehlík
Jan Aulík
Ondřej Císler
Hájek / Hulín
Flow

Design - nominovaní jednotlivci:

Lucie Smorádková (at. Šulc)
Zuzana Bošková (at. Šulc)
Miroslav Hušek (at. Šulc)
Linda Vránová (at. Karel)
Dominika Bočková (at. Karel)
Magdalena Čejková (at. Fišer)
Natália Vargová (at. Appl)
Ondřej Rakušan (at. Appl)

Design - nominované ateliery:

Marián Karel

Olověný Dušan je studentská soutěž, kterou pořádá Spolek posluchačů architektury (SPA) při FA ČVUT v Praze. Jedná se o cenu za nejlepší studentský ateliérový projekt. Soutěž je vypisována dvakrát do roka v zimním semestru i letním semestru a probíhá ve dvou kategoriích – nejlepší projekty a nejlepší ateliéry jako celek.

Klíčová slova: