Výstava ateliéru Petra Hájka v NTK

Čtvrtek, 30. Leden 2014 - 16:27
| Napsal:

Již jen týden můžete návštívit výstavu školního ateliéru doc. Petra Hájka a Ing. arch. Jaroslava Hulína, která v současné době probíhá v galerii Národní technické knihovny v Dejvicích. Tímto netradičním umístěním výstavy ateliér usiluje o sblížení architektů s veřejností.

Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Fotoalbum: 
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK
Výstava atelieru Petra Hájka v NTK

,,To, co se snažíme v ateliéru udělat navíc, je výstup směrem ven i k laické veřejnosti a nastartovat diskuzi, která by mohla kultivovat vnější prostředí. Chceme, aby se veřejnost naučila komunikovat s architekty a rozumět architektuře a naopak. Proto práce vystavujeme také mimo školu a pořádáme k nim doprovodný program,, vysvětluje architekt Petr Hájek.

Práce ateliéru Petra Hájka byla již jednou shrnuta na výstavě Anastomosis, která proběhla začátkem roku 2012 v DOXu.

Dnes se ateliér zabývá problémem, jak propojit ve městě to, co už máme. Již několikrát se zde opakovalo téma zkoumání potenciálu Vltavy a jejích ostrovů a náplavek. Tentokrát byla pozornost zaměřena na ostrov Štvanice.

První část současného výzkumu je k vidění nyní na výstavě Diagram.

Studenti se ve cvičení snažili skloubit stavby ve formě pavilonů s parkem. Domy jsou navrženy zpravidla pro určitého člověka a mají vystihovat danou podstatu. Můžeme zde vidět dům pro filozofa, dům pro sochaře, dům pro fotografa, dům pro tanečního mistra ale také je zde koncertní sál. Na jednom cípu se nachází dům pro správce ostrova, který je přes celý ostrov spojen osou s kostelem, ležícím na konci opačném. Precizní modely jednotlivých domů doplněné popisky, fotorámečky a projekcí jsou osazeny na ploše Štvanice v měřítku 1:50. Urbanismus celé umělecké čtvrti je inspirován diagramem. Podle toho také dostala výstava název. Inspirací byla přednáška Moniky Mitášové se stejnojmenným názvem.

Cílem výstavy je také nastartovat diskuzi mezi architekty i veřejností o využívání ostrovů. Závěrem může být i možnost, že by se ostrovy mohli ponechat volné a nepočítat s nimi jako stavebními rezervami.

Výstavu je možno vidět do 8.2. společně s doprovodným programem.

A co můžeme od ateliéru Petra Hájka čekat do budoucna? ,,Musíme především dokončit to, co máme rozdělané. Pracujeme na vydání publikace Anastomosis a sestavujeme časový plán pro téma Diagram. Připravujeme se na výstavu ve Vídni a Bratislavě. A co se týká dalších semestrů, tak například chceme pokračovat ve spolupráci s Monikou Mitášovou na „diagramu“ plánuje Petr Hájek.

Klíčová slova: