Rodinný dům VELUX | Tomáš Gebhardt (2. místo)

Pátek, 23. Červenec 2010 - 2:00
| Napsal:
Druhé místo v soutěži VELUX - Rodinný dům s podkrovím získal Tomáš Gebhardt ze SPŠS z Valašského Meziříčí. Jedná se o velmi kvalitní návrh, který reaguje na kontext místa. Porota ocenila jednoduchost hmotového a architektonického řešení a práci s detailem.

Hmotové řešení stavby se sedlovou střechou svou jednoduchostí nenarušuje okolní krajinu, naopak se ji snaží respektovat a co nejplynuleji na ni navázat. Garáž je obložena přírodním kamenem, který ma značit zachovaní myšlenky volného přechodu mezi horským terénem a objektem. Objekt domu je obložen kanadskou borovicí pro záměrné použití přírodních materiálů na fasádě, jako respektování okolní přírody.

Vstup do objektu je orientován z jižní strany ve 2.NP. Návštěvník domu musí nejprve vystoupat po příchozím schodišti navazujícím na příjezdovou cestu do určité výškové úrovně, odkud je seznámen s okolní skalou linoucí se kolem domu, až po té vstoupí do objektu.

Dominantou obývacího pokoje je okno přes celou výšku podlaží, které vtáhne charakter okolní přírody do interiéru. Do prostoru vystupuje třímetrová koznola, která umocňuje perspektivu interiéru. Tento pohled jistě zanechá na každém návštěvníkovi určitý žážitek. Kuchyně jako ,,srdce“ domova je umístěna ve středu objektu na předsazené konzole, díky tomu jsou společné prostory opticky propojeny. Konzola není rozšířena do stran, aby denní světlo mohlo prosvětlit i prostory pod ní. Společenská část díky svým otevřeným prostorům je vyváženě osvětlena střešnímy okny.

       

Tomáš Gebhardt
4.ročník, Střední průmyslová škola stavební ve Valašském Meziříčí,
vedoucí práce: Ing. arch. Zdeněk Starý

Organizátor soutěže:
Firma VELUX Česká republika, s.r.o.

Klíčová slova: