Třeboňská kasárna se proměnila v úřady

Středa, 30. Září 2009 - 11:33
| Napsal:
Třeboň - Bývalá třeboňská kasárna se po roční rekonstrukci proměnila v úřady. Přestěhuje se do nich radnice, městská policie, finanční úřad a lékařská služba první pomoci. Přestavba si vyžádala 94 milionů korun a více než polovinu nákladů zaplatila evropská dotace. V budově, kde dosud sídlil městský úřad, vznikne hotel, řekl novinářům starosta Jan Váňa.

Radnici nyní čeká největší stěhování v historii, kvůli přesunu bude městský úřad ve čtvrtek a v pátek uzavřen. "Úředníci přepravují veškeré materiály kanceláře k přestěhování. Doufám, že celá akce proběhne rychle a bez velkých problémů a 5. října začneme úřadovat v novém sídle," uvedl starosta.

Město kasárna získalo před pěti lety bezúplatně od státu a váhalo, jak s nimi naložit. Zvažovalo například jejich prodej soukromé firmě. "Naplnili jsme myšlenku přebudovat třeboňská kasárna na jakési správní centrum," uvedl Váňa. Vysvětlil, že výhodou je velké množství parkovacích ploch jak na nádvoří kasáren, tak v jejich okolí. V sousedství bývalého vojenského objektu také sídlí policie, katastrální úřad či záchranná služba.

Stavební firma, která kasárna přebudovala, musela zachovat historický ráz budovy. "Přestavba nebyla jednoduchá, ale výsledek stojí za to. Město získává nové centrum, kde pod jednou střechou obyvatelům Třeboňska poskytne veškeré dostupné služby," uvedl ředitel firmy Karel Hron.

Kasárna leží poblíž historického centra na území ochranného pásma městské památkové rezervace. Bývalé vedení města se několikrát neúspěšně snažilo kasárna prodat s argumentem, že náklady na jejich opravu jsou nad možnosti Třeboně. Po volbách padlo rozhodnutí areál opravit a město na přestavbu získalo 55 milionů korun z Regionálního operačního programu.

nem snm

Klíčová slova: