Ve znamení atypických detailů

Pátek, 12. Únor 2010 - 1:00
| Napsal:
Polyfunkční bytový dům L’Ocelot v Ocelářské ulici pražských Vysočan představuje ekologické bydlení spojené s nevšední odvážnou architekturou, respektující místního genia loci. Vychází z ocelové tradice ČKD, která v minulosti místo silně poznamenala. Nejen fasáda z ocelových plátů, ale také interiérové "vychytávky" nesou originální rukopis Ing. arch. Petra Suskeho a jeho ateliéru SEA Architekt.

Budova stojící nedaleko O2 arény na první pohled upoutá pozornost svojí netradiční architekturou a především výraznou barevnou fasádou na jižní straně. Další překvapení nabízejí zbylé tři strany, jejichž opláštění tvoří pláty ze speciální oceli, které se zcela záměrně nechaly zkorodovat, čímž se vytvořily zajímavé fasádní obrazce. Nosným prvkem stavby je železobetonový skelet částečně natřeny speciálními cementovými barevnými stěrkami s dokonalou rovinností, nahrazujícími keramické obklady, a částečně speciálními omyvatelnými a otěruodolnými prodyšnými nátěry na bázi pryskyřic a silikátů.

Dřevěné podlahy, okna a terasy

V interiéru bylo ve velké míře využito tradičního přírodního materiálu – dřeva, které dominovalo při pokládce dřevěných podlah a teras na celkové ploše téměř 4000 m2. Podlahy v obytných místnostech, vstupní hale, šatnách a části koupelny jsou parketové (dubové vlýsky, kladené do řádek) nebo tzv. průmyslová podlaha z drobných dubových kvádříků. Dřevina byla nejprve přebroušena, povrchová úprava se provedla olejem, jenž byl nanesen jednokotoučovou bruskou a rozleštěn. Na rozdíl od laku mají díky oleji zejména dubové podlahy teplý „medový“ odstín, který časem ještě dozraje. Poslední fází byla montáž a kompletace soklových lišt, přechodových lišt a podle potřeby a požadavků tmelení akrylovými tmely v barvě dřeva (např. u soklových lišt ve styku s podlahou apod.).

Pro terasy byla vybrána na základě doporučení a zkušeností dodavatele osvědčená brazilská dřevina Massaranduba. Montáž dřevěných venkovních teras je možné provést několika způsoby. U domu L'Ocelot byl použit systém volného uložení dřevěné terasy do kačírku. Dřevěné terasy nebyly záměrně napuštěny žádnou nátěrovou hmotou, aby se vlivem povětrnosti docílilo typické našedlé patiny. Zábradlí teras jsou celoskleněná, z bezpečnostního skla.

Okna jsou dřevěná ve standardu Euro. Na severní, západní a východní fasádě jsou všechna otevíravá a výklopná. Na severní fasádě jsou navíc doplněna o akustické větrací jednotky, umožňující trvalé větrání bytů bez otevření oken a tím v naprostém tichu. Okna na jižní straně jsou francouzského typu, u obývacích pokojů s harmonikovým kováním, které umožňuje jejich otevření v celém profilu okna a maximální propojení interiéru s exteriérem.
 

Bytový dům L'Ocelot získal 1. místo v jubilejním desátém ročníku prestižní soutěže "Nejlepší z realit - Best of Realty 2008" v kategorii rezidenční projekty. Odborná porota, složená ze zástupců Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, Obce architektů, bank, agentur pro výzkum trhu, developerů, realitních makléřů i koncových uživatelů nemovitostí rozhodovala na základě výběru lokality, urbanistického a architektonického řešení, kvality realizace a úspěšnosti na realitním trhu.

 

 Investor:  L’Ocelot, a. s.
 Projektant:  SEA Architekt s.r.o., Ing. arch. Petr Suske
 Generální dodavatel:  Podzimek a synové, s. r. o.
 Dodavatel dřevěných podlah a teras:  Dřevovýroba Podzimek, s. r. o.
 Dodavatel chemie pro pokládku dřevěných podlah:  UZIN, s. r. o.

psáno pro Interiér 3/2009

Prostor člení předěly – str. 6 / Ergonomické požadavky na vybavení kanceláří str. 8 / Exkluzivní nábytek pro manažery str. 12 / Podobnost kanceláří až nápadná – str. 14 / Osvětlení kanceláří – str. 16 / Kancelářský systém Polygon – str. 20 / Kouzlo industriálního prostoru – str. 24 / Ve znamení atypických detailů – str. 28 / Nadprůměrný interiér Josebaru – str. 34 / Zvon jako inspirace – str. 36 / Každý pokoj je jedinečný – str. 40 / Koupelna snů 2009 – str. 42 / Krása skla v interiéru – str. 46 / Daikin Altherma úspory energie – str. 54

 

 

Klíčová slova: