Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Bazén zalitý švédským sluncem si rodina zrealizovala svépomocí

Interiérová designérka Jeanette Hammarstedtová spolu se svou rodinou svépomocí realizovala bazén s terasou. Foto: David Wall

Po několika letech strávených ve švédském hlavním městě Stockholmu se interiérová designérka Jeanette Hammarstedtová s rodinou přestěhovala na venkov do rodného klidného Västerviku. Nyní žije s manželem a dětmi v domě, který během posledních osmi let proměnili zevnitř i zvenčí. Nejnovějším přírůstkem je bazén a terasa u domu, které byly dokončeny vloni v létě. Český specialista na keramické obklady dodal pro tento projekt venkovní dlaždice ze série Quarzit Outdoor, které dokonale ladí s kvalitním designem rodinné terasy, bazénu a rozlehlé zahrady.

RAKO , 7. 5. 2024 / Advertorial

S vlastním bazénem při stěhování rodina nepočítala, a to především kvůli blízkosti Baltského moře. „Zároveň,“ říká majitelka Jeanette, „jsou nedaleká místa ke koupání večer chladná a stinná, i když je v létě vzduch ještě teplý.“ Když se na podzim roku 2022 naskytla příležitost koupit bazén, který nebylo možné postavit na plánovaném místě, rozhodla se pro něj rodina během týdne. Nyní mohou dny u moře doplnit slunečnými večery u bazénu.

Prostorný bazén za domem je nejnovějším přírůstkem do zahrady, která se v průběhu let neustále rozšiřovala. Veškeré plochy mají svůj vlastní charakter. Nedávno vznikla také nová terasa u domu. Pod její rozlehlou střechou se nyní nachází společná jídelna s dlouhým stolem, která je místem pro setkávání nebo odpočinek, zkrátka je terasa využívaná při každé příležitosti. Dalším projektem byla vedlejší terasa s venkovní kuchyní, pecí na pizzu a útulným posezením, zasazená do zeleně zahrady.

Při plánování prostoru u bazénu se na výběru materiálů a důležitých detailů podílela celá rodina. „Nechtěli jsme použít další dřevo, protože jsme chtěli prostor bazénu záměrně oddělit od terasy, dát mu vlastní charakter. Pak jsme přemýšleli o žulové dlažbě...,“ říká Jeanette Hammarstedtová. Sympatická mladá žena, která pracuje jako interiérová designérka a ráda dělá věci sama, má díky své práci dobrý cit pro prostor, design a architekturu. Její studium a profese jí pomohly i při plánování rodinného útočiště.

Foto: Světle šedá bazénová nádrž byla zcela zapuštěna do země. Při výběru dlaždic rodina dbala na to, aby dlaždice s bazeném barevně ladily.

Dnes jsou v zahradě tři oblasti, kterými můžete procházet jako různými pokoji. „Pozemek má celkem 2000 metrů čtverečních. Když jsme se nastěhovali, byl to jen rovný trávník. Tak jsme zahradu kousek po kousku přebudovali. Platí zde stejný princip navrhování jako v domě. Hodně mi pomohla schopnost co nejlépe uspořádat prostory,“ říká Jeanette Hammarstedtová.

Plocha o rozloze 100 metrů čtverečních kolem nového rodinného bazénu se měla stát místem, kde lidé rádi tráví společný čas. Světle šedá bazénová nádrž byla zcela zapuštěna do země. Při výběru dlaždic bylo proto důležité, aby barevně ladily a vytvářely harmonický celkový vzhled. Keramické obklady a jejich barevné provedení měly novému obytnému prostoru dodat samostatný charakter, ale zároveň splynout se stávající strukturou terasy, verandy a zahrady.

„Možností bylo mnoho. Prohlédli jsme si tedy vzorky a provedli výběr, přičemž jsme se nejprve rozhodli pro větší formát, poté pro barvu a povrch. Ve výběru bylo několik tipů. Se sérií Quarzit Outdoor 60 x 60 cm v šedé barvě a tloušťce 2 cm jsme nakonec našli požadovanou barvu i design dlažby,“ vysvětluje Jeanette. Jednou z otázek, která se při zvažování pro a proti venkovních dlaždic objevila, bylo, do jaké míry jsou vhodné keramické dlaždice pro mokré povrchy. Jednoznačná odpověď zněla: určitě ano – pokud se jedná o protiskluzný povrch. Tento důležitý požadavek mrazuvzdorné venkovní dlaždice Quarzit Outdoor (protiskluznost R11/B) splňují. Za mokra nekloužou, přitom nejsou nepříjemné či dokonce drsné při chůzi. Snadno se udržují, což je velká výhoda oproti dřevu, kameni.

Foto: Dlažba Quarzit Outdoor 60 x 60 cm v tloušťce 2 cm je mrazuvzdorná a má protiskluzný povrch.

Na stavbě bazénu se podílela celá rodina Hammarstedtů. Poté, co společně vykopali jámu pro bazén a společně vylili základy, věděli, že podobnou práci už nebudou řešit. Bezpochyby to byla skvělá týmová práce, ale také obrovský pracovní výkon. Při plánování prostoru kolem bazénu se dozvěděli o možnosti položit dlaždice s 2 cm tloušťkou se vzhledem kamene, žuly na snadno instalovatelné terče. Právě díky zesílené tloušťce 2 cm lze tyto dlaždice pokládat bez použití lepidel a spárovacích hmot na plastové terče, které se přizpůsobí pevnému, ale i nerovnému podkladu.  U nastavitelných terčů lze upravit jak jejich výšku, tak i sklon.

Poradenství při výběru dlaždic RAKO poskytla architektka Linda Lavraki ze švédské společnosti Kakeldaxgruppen. Jeanette s ní byla v odborném kontaktu již před projektem soukromého bazénu. Linda rodině poskytla nejen potřebné informace o výrobcích, ale i komplexní servis s dodávkou a technickým řešením. „Čím více jsme o obkladech přemýšleli, tím více se nám nápad líbil. Vzorky dlaždic, které jsme od Lindy obdrželi se nám na první pohled líbily, byly kvalitní, technické vlastnosti jako protiskluznost a odolnost byly vhodné pro naši stavbu,“ vysvětluje klient a dodává: „Nebyli jsme si jisti jen se stabilitou dlaždic na terčích. Ale nyní mohu potvrdit, že mám skvělý pocit po dlaždicích chodit jak bosa, tak v obuvi.“

Foto: Interiérová designérka Jeanette Hammarstedtová

Interiérová designérka Jeanette neponechala nic náhodě a vytvořila vlastní nákresy a vizualizace, aby viděla, jak bazén doplní terasu u domu a přilehlou zahradu. Majitelka Jeanette: „Byli jsme tehdy trochu nervózní: Jak vysoký má být bazén vzhledem k okolí? A vejde se tam vůbec? Ale teď, když se ohlédneme zpět, máme z toho obzvlášť dobrý pocit, protože jsme část práce udělali sami.“

Jakmile byl bazén na místě, mohly začít práce na pokládce keramické dlažby. Práce prováděl obkladač z regionu. Visutá podlaha má jen minimální nároky na údržbu, velmi dobře větrá, navíc ve vzniklém prostoru pod ní lze vést nejrůznější rozvody. Je zajištěný snadný odtok stříkající nebo dešťové vody. Konstrukci je možné v případě potřeby opravit nebo zcela rozebrat. Práce byly dokončeny v druhé polovině roku 2023. A přestože první bazénové pozdní léto bylo deštivé, rodina si už naplno užívá nového bazénu. Jeanette Hammarstedtová je spokojená: „Na začátku září jsme mohli využít vzácné příležitosti a vyzvednout si děti dříve domů. Společně jsme si šli zaplavat a naplno si užívali krásného počasí. Bylo to prostě nádherné!“

Výhody venkovních 2 a 3 cm dlaždic:

 • Cenově výhodné řešení pro exteriér: terasy, balkony, zahradní pochozí plochy, střechy, pergoly, bazény, veřejná prostranství atd.
 • Vysoce slinutý keramický materiál s tloušťkou střepu 2 a 3 cm
 • Rektifikovaná hrana     
 • Protiskluzný povrch R11/B pro vyšší pocit bezpečí        
 • Vysoká chemická odolnost       
 • 100 % mrazuvzdorný materiál odolný ke změnám teplot
 • Nesrovnatelně lepší čistitelnost v porovnání s betonovými dlaždicemi, vhodné vysoko-tlakové čištění
 • Jednoduchá instalace s možností vyjmutí dlaždic pro možné opravy, servis apod.
 • Ekologický výrobek s nízkou mírou zatížení životního prostředí, certifikace EPD, LEED

O výhodách pokládky dlaždic RAKO Outdoor se přesvědčíte v jednoduchých video návodech zde. Informace o keramických obkladech a dlažbách RAKO na www.rako.cz.

SPONZOR

 • autor: RAKO *
 • publikováno: * 7. 5. 2024
 • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři