Architektura / bytové domy

Bytový dům s keramickým obkladem integruje historickou stavbu

Velkorysá moderní stavba vlnící se francouzskou Marseille opatrně obtéká zelené plochy a sdílí parcelu s provensálskou stavbou z 18. století. Chvíli se vlní a chvíli láme, z jedné strany odráží světlo a z druhé jej propouští drobnými otvory tak, aby se na fasádě vytvořil dojem tečkování. La Barquiére ukazuje, že zdánlivě nemožné možné je a že propojením protichůdných přístupů může vzniknout výjimečně povedený projekt.

Karolína Fránková , 19. 12. 2017

Na Avenue de la Soude v marseillské čtvrti Phocae se nachází bytový projekt s názvem La Barquière. Za jeho realizací stojí Pietri Architects. Čekal na něj nelehký úkol: respektovat terén i potřeby majitelů, kteří si přáli ponechat v jižní části parcely stavbu z 18. století.

Na zbylé severní ploše čítající 3 912 metrů čtverečních tak s citem k potřebám rodiny a ohleduplně vůči přírodě vytvořili stavbu připomínající zaoceánskou loď s 62 bytovými jednotkami.

Pro budovu je charakteristická především konfrontace vertikálního s horizontálním. Hranaté průčelí střídá zvlněné. Jihozápadní fasádou protékají balkóny, severovýchodní zdobí ornamentální rysy zvýrazňující smaltovanou keramiku a lodžie. Nikdo se nevzájem neruší - ani stavby mezi sebou, ani obyvatelé nových bytů. Balkóny odděluje půl metru tlustá příčka zadržující dešťovou vodu, chodby pokrývají tlusté koberce a stropy jsou částečně odhlučněné. I když je vstup na pozemek sdílený s již existujícím domem, doprava je odkloněna do podzemních podlaží.

  • Ateliér: Pietri Architectes
  • Země: Francie
  • Město: Marseille
  • Suma: 6 100 000.00
  • Měna: EUR
  • Realizace: 2016

Klíčová slova:

Marseille bytový dům

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři