Lavice s opěrkou a stůl na Pustevnách. Oboje z masivního dubového dřeva. Foto: Libor Fojtík
Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Design na Pustevnách. Nové lavičky a stoly tu vytvořili „přátelé zeleného údolí"

Architekt Kamil Mrva navrhl „vesnický mobiliář“, který je vhodný na venkov i do přírody. Vidět ho lze na Pustevnách v Beskydech.

Eva Klapka Koutová , 4. 1. 2024

Pustevny jsou oblíbené horské středisko kousek od hory Radhošť. Každoročně sem zavítá kolem půl milionu turistů, kteří se během svého výletu chtějí posadit, při odpočinku si vychutnat rozhled do kraje a třeba si i vybalit svačinu. Tomu sloužily klasické lavice ze smrkové půlkulatiny v lesnickém stylu. Nyní je ale nahradil nový současný mobiliář z dubových hranolů, který navrhl zdejší architekt Kamil Mrva se svými kolegy z ateliéru Kamil Mrva Architects.

Pustevny leží v katastru obce Trojanovice, kde Mrva působí už patnáct let a v tandemu se starostou Jiřím Novotným obec zvelebují. Zatím se zabývali převážně budovami: samoobsluhou, infocentrem, ale také horní stanice lanovky na Pustevnách je dílem ateliéru Kamila Mrvy. Nyní se pustili do veřejných prostranství a do designu, který ho dotváří. Může ho pozvednout, nebo jeho úroveň také hodně snížit.

Vše začalo touhou po pozitivní změně

Poprvé se setkali v roce 2009 nad architektonicko-urbanistickou studií centra obce Trojanovice a revitalizací Horeček – jedná se o oblast v katastru obce Frenštát pod Radhoštěm a Trojanovice, která je charakteristická svými malými kopci a kopečky, od nichž odvozuje svůj název.

Tehdy se starosta Jiří Novotný, spoluzakladatel občanského sdružení Naše Beskydy, snažil zabránit těžbě černého uhlí v beskydské krajině. Spolu s Mrvou inicioval výstavbu dřevěné zvoničky. Na Zvoničce na Horečkách pracovalo mnoho dobrovolníků, celý projekt odrážel odhodlání zdejších lidí zabránit těžbě a následné devastaci přírody. Také architekti Kamil Mrva a Martin Rosa zde pracovali bez nároku na honorář. Zvonička byla dokončena v roce 2010. Šlo tak o jejich první významnou spolupráci.

Foto: Zvonička na Horečkách s posezením na lavici z masivního dubového dřeva od Valovera Friends.

Další úspěšné projekty

Tak jako měla Zvonička symbolicky odzvonit umíráček černouhelným dolům, následná spolupráce na rekonstrukci hostince Rekovice na Horečkách vzdávala symbolicky hold Antonínu Bačovi Horečkovi, který se zasloužil v roce 1748 o vznik a samosprávu Trojanovic. Právě zde v hostinci se totiž narodil. Po odkoupení obcí a rekonstrukci zde během let 2014 - 2016 vznikla obecní restaurace s vnitřním posezením, blízkým lesním bufetem a dětským přírodním hřištěm. Už zde pracoval architekt na zkulturnění veřejného prostoru.

Následující roky došlo na rekonstrukci sto padesát let staré obecní budovy, ze které se rozšířením o novou přístavbu stal Polyfunkční dům Hruška. V přízemí vznikl obchod s potravinami, v patře pak několik soukromých podniků a kanceláře.

Foto: Rekonstrukce polyfunkčního domu v obci Hruška rozšířila budovu o prodejnu potravin.

Vedle potravin se v roce 2018 zrekonstruovaly také původní garáže do podoby tří nebytových prostor. Vyrostla zde kavárna, obchod se sportovním vybavením a budova Infocentra Trojanovice, dokončená v roce 2021. Zrodila se tak jakási novodobá náves, se současnou moderní tváří, kde se lidé přirozeně a rádi setkávají. Prostory jsou nyní hojně využívány nejen starousedlíky, kteří si podle architekta Mrvy na společnou spolupráci už zvykli, ale zavítají sem také lidé z „přespolního“ Frenštátu i mnoho turistů. Prostory zde využívají nejen v období Vánoc a Velikonoc, ale v průběhu celého roku.

Oživit stavby i jejich okolí

Tahle zkušenost vedla k poznání: je potřeba oživit nejen stavby, ale i jejich okolí. Proto se starosta Jiří Novotný s architektem Kamilem Mrvou, Martinem Novotným a Robertem Urbanem pustili do nového projektu zaměřeného na vesnický mobiliář. Říkají si "přátelé zeleného údolí" a za cíl mají, jak přibližuje starosta, kultivaci veřejného prostředí a jeho zvelebení: „Chceme se specializovat na venkov a hory. Místo, které je designem a moderním uvažováním často nepolíbené. Proto říkáme, že děláme mobiliář pro vesnici. Začínáme venkovními obýváky, ohništi, grily a masivními lavicemi použitelnými na horách či na návsích. Nyní vyvíjíme např. produkty autobusových zastávek.“  

Foto: Lavice z masivního dubového dřeva s nohami do tvaru V.

Vesnický mobiliář zasadili i před školu v Trojanovicích nebo před již zmíněný hostinec na Horečkách. Kladné reakce veřejnosti byly podle Novotného okamžité. „Pozitivní zpětná vazba nás namotivovala dělat další produkty, které nyní zkoušíme na různých veřejných prostranstvích. Je moc hezké například vidět děti u školy, jak "okupují" venkovní obývák a začínají žít venku, ale hlavně v krásném prostředí.“

Počáteční společná chuť dělat věci lepšími přerostla do dnes už patnáctiletého přátelství. Odráží se do dalších vznikajících projektů a vizí, jako je právě vznik nového projektu s vesnickým mobiliářem nebo projekt Cérka, který má za cíl revitalizovat území dolu Frenštát. „Kultivace budov a veřejných prostranství je pro nás klíčová a má ohromné rezervy. Není možné udělat budovu a nedodělat veřejné prostranství. Mně osobně toto došlo až později. Bude to dlouhá, ale zajímavá cesta,“ věří starosta Trojanovic.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři