Architektura / občanské stavby

Dubajský maják finančního světa | Finalista globální soutěže Holcim Awards 2009

Před 15 lety byla Dubaj vcelku neznámým městem. Dnes? Ukázka světových superlativů v architektuře, obchodu i zábavě. Architekt Shaun Killa ze studia Atkins PLC zde navrhl 400 metrů vysoký mrakodrap s větrnými turbínami, jehož fasáda je poseta tisíci solárními panely. S projektem se probojoval až do globálního finále soutěže Holcim Awards 2009.

David Shaun Killa , 17. 2. 2011

Stavba Lighthouse Tower se nachází na prominentním pozemku  Mezinárodního finančního centra v Dubaji (DIFC). DIFC má rozlohu 110 akrů (45 ha) a je svobodným pásmem, tzv. free-zone, u kterého se předpokládá, že bude nejnovějším mezinárodním finančním centrem na světě a bude sloužit celé rozlehlé oblasti mezi západní Evropou a východní Asií. Klientův investiční záměr vyžaduje vytvoření fyzického i metaforického „majáku“(lighthouse) finančního centra, který pojme prvotřídní kanceláře. Tato unikátní budova je určena k tomu, aby se stala prototypem pro nízkouhlíkové věže v regionu a vzorem pro udržitelnější rozvoj v budoucnosti.

Architektonická vize stavby Lighthouse Tower se vyvinula z touhy klienta po vytvoření jakéhosi majáku centra DIFC. Tato věž odráží energii a kinetiku mezinárodního finančního centra, které rychle získává pozici globálního vůdce. Stavba byla inspirována přímým kontextem a  jednoduchými minimalistickými liniemi celého areálu DIFC. Návrh určí nový standard pro Dubaj a splní tak vizi nízkouhlíkové komerční budovy. Dále má za cíl snížit  celkovou spotřebu energie až o 55% a spotřebu vody až o 36% ve srovnání se současnými standardními postupy v Dubaji. Toho bude dosaženo prostřednictvím řady návrhářských ustanovení, jako jsou: pasivní solární architektura, mnoho technických řešení s malou spotřebou energie a vody, obnovovací strategie pro energii a vodu, integrované systémy včetně tří velkých větrných turbín a více než 6.000 fotovoltaických panelů na fasádě. 

Věž vysoká 400 metrů pojme 53 pater s prestižními kancelářemi, návštěvnické centrum nad pětipodlažními sklepními prostorami a pódium. V nižších patrech věže bude zábavní centrum s fitness, bazénem, executive lounge a business centrum. Horních 120 m věže pojme tři větrné turbíny, každá o průměru 29 m a jsou plně integrované do fasády. Turbíny budou navrženy tak, aby zužitkovaly silný severozápadní vítr, a jsou též určeny k výrobě elektrické energie pro účely budovy. Vrchol věže má funkci vyhlídkové plochy nabízející nepřetržitý pohled na panorama Dubaje. Návštěvnické centrum bude hostit stálé expozice všech iniciativ pro udržitelný rozvoj a bude zde knihovna a audiovizuální centrum, které budou přispívat k veřejnému povědomí o ekologickém designu.

Přeložila Dita Diene

Pro bližší informace o soutěži Holcim Awards a přihlášení vlastního projektu se podívejte www.HolcimAwards.org.

Klíčová slova:

Dubaj Holcim Awards udržitelnost

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři