Architektura / rodinné domy

Elegantní řadový dům otevírají do okolí celoprosklené stěny s jemným ornamentem

Ateliér Roháč Stratil postavil před pár lety novostavbu rodinného domu jako součást řadové zástavby v pražských Jinonicích ze začátku třicátých let. Šířka parcely je pouhých pět metrů a hloubka původních domů dosahovala 7,2 metru. V takovém stavu už bohužel sousední stavby nejsou, za téměř 90 let se dočkaly přestaveb, přístaveb, změn tvaru střech a úpravy okenních otvorů. Nový dům tak navazuje na již přistavěné a upravované objekty, zachovává uliční čáru a respektuje okolní zástavbu i po hmotové stránce.

Tomáš Kodet , 19. 12. 2022

Tím nejzákladnějším detailem bylo usazení okna na fasádu, nikoli do otvoru. Velkoformátové okenní plochy vedou od podlahy až ke stropu, od jedné zdi ke druhé. Tvoří téměř celý plášť budovy. Na straně do ulice jsou horizontálně rozčleněny na tři úrovně reflektující parapet, okno a nadpraží. „Trojúhelníkové členění prosklených ploch je jedno z obvyklých historických prvků. Dnes je toto rozvržení hodně používané, je to pak znak doby vzniku domu. Je to zbytečný prvek navíc. Zbytečnost má také svoji funkci,“ vysvětluje architekt Jan Roháč. Zároveň doplňuje, že pro jednoznačnost formy domu bylo zásadní to, že „všechna okna do exteriéru v nadzemních podlažích jsou stejná.“ Vstupní dveře tak musely být posuvné o formátu poloviny šířky domu.

 

RoháčFoto: EARCH

 

Od vstupu se dostanete přímo doprostřed dispozice, velkého otevřeného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Zádveří sice v projektu bylo vymezeno nábytkem, ale k jeho realizaci nedošlo. Podle architekta Roháče je „jednoduchost dispozice a volný prostor důležitější. Úložné plochy byly zajištěny jiným rozvržením v půdoryse.“ V přízemí se nachází také koupelna s WC, které jsou stavebně odděleny, jednoramenné schodiště je však otevřené. V patře pak najdeme dvě samostatné ložnice a WC s umyvadlem. Severní místnost má k dispozici i terasu.

 

Foto: EARCH

 

Terasa vyžadovala zábradlí, jeho provedení se však naprosto liší od struktury, hmoty a koncepce domu. Je ustoupené, tvarově jiné než půdorys stavby a jeho vertikální rovina je šikmá. Klasické zábradlí kopírující vnější hranu by podle architekta změnilo figuru domu nevhodným způsobem, proto se rozhodl o ohýbanou subtilní verzi, a to i za cenu snížení užitné plochy terasy.

Dům díky své barevné jednotvárnosti, čistotě a jasnému rozvržení ploch působí velmi elegantně. Od obvyklého řešení ho odlišuje okenní členění, jakási mozaika, slavný návrat ornamentu. Jenže v nové, minimalistické podobě. Jednoduchá a promyšlená řešení domům sluší, řadovka v Jinonicích je toho důkazem.

 

RoháčFoto: EARCH

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři