Architektura / občanské stavby

Holland Park - škola z mědi

Jedna z nejznámějších londýnských veřejných škol byla kompletně přestavěna do jediné nejmodernější budovy, nahrazující dřívější rozlehlý areál. V soutěži oceněný design přistupuje inovativně a vysoce architektonicky k řízení a optimalizaci slunečních paprsků svým stíněním, vytvořeným z měděných, mosazných a bronzových žeber.

Chris Hodson , 12. 9. 2013

Škola Holland Park, otevřená v roce 1958, se díky své impozantní pověsti stala vlajkovou lodí "komplexního" vzdělání v Anglii, známého jako "socialistický Eton". Ale v roce 2004, kdy byla vyhlášena architektonická soutěž na přestavbu, vyžadovaly stávající budovy školy neekonomické opravy a svým nepružným uspořádáním a křivolakým pohybem osob již neplnily moderní požadavky. Největší výzvou pro architekty Aedas bylo, navrhnout novou budovu na původním místě tak, aby stávající škola zatím zůstala v provozu, což zároveň dovolilo část pozemku prodat a financovat tak stavbu. Zároveň to také umožnilo více než dříve, využívat externího prostoru.

Dvě spojené poloviny

Výsledkem je nový blok, přibližně 100 m dlouhý a 30 m široký. Velký, 7 metrů hluboký suterén pod celým půdorysem budovy obsahuje sportovní halu, plavecký bazén a také kuchyňské a jídelní prostory. Nadzemní části s pěti podlažími jsou koncipovány jako dvě odlišné poloviny, propojené řadou chodníků ve spojovacím centrálním atriu, protaženém po celé délce. Východní polovina obsahuje prostory konvenčnější výuky a je postavena s použitím na místě vybetonovaných sloupů a ploché deskové konstrukce. Západní polovina je dramatičtější, ocelová rámová konstrukce umožňuje větší výukové a společenské prostory. Tato konstrukce se pak klene nad většími prostory v suterénu, kde tvoří prostory s velkým světlým rozpětím.

Ústřední strategii architektů při navrhování fasád jasně ukazuje maximalizace průniku přirozeného osvětlení velkoplošným prosklením hluboko do budovy, při současné kontrole oslnění a solárních zisků. Ale důležité je také snížení vizuálního dopadu dlouhého bloku na jeho citlivé okolí - blízký Holland Park a vzrostlé stromy přímo na pozemku. Východní stěna je kryta jemně zvlněnou sítí z nerezové oceli, procházející nad centrálním měděným přístřeškem, označujícím hlavní vchod.

Dynamický třídimenzionální charakter

Západní fasáda je kontrastně definována řadou svislých žeber z předpatinované mědi, mosazi a bronzu, které jí dodávají silný, dynamicky trojrozměrný charakter. Architekt projektu, Peter Runacres, vysvětluje vývoj jejich designu: „Vzhledem k orientaci budovy dopadá na tuto stěnu více slunečního záření než na východní stranu a pro řízení oslnění a současnou maximalizaci denního osvětlení jsou vertikální žebra účinnější. Původní design představoval uspořádání rozčleněných, menších žeber, ale počítačové modelování solárního zisku ukázalo, že jsou zapotřebí větší žebra.

Pak jsme experimentovali s použitím fyzického modelu a zjistili tak, že toto uspořádání vytváří příliš velkou vizuální masu, takže jsme místo toho umístili ve třech - zdánlivě náhodných - roztečích žebra plné výšky, pokračující až přes střechu. Pro profil žeber jsme vyvinuli měkkou, sinusovou křivku, což poskytuje organický pocit, reflektující vzrostlé stromy na pozemku i v přilehlém Holland Parku naproti této fasádě. "Zvolili jsme mix mědi a jejích slitin, poskytující přírodní bohatství, s nadčasovými, ale moderními vlastnostmi, s dlouhověkostí a minimální údržbou."

Mědí a slitinami mědi plátovaná žebra jsou v průřezu tenká, což minimalizuje vliv na výhled z vnitřku budovy. Ale jejich hloubka působí jako efektivní bariéra proti oslnění a nežádoucímu slunečnímu zisku z odpoledního slunce. Při pohledu z úhlu se žebra spojují a vytvářejí ohromující účinek dynamických křivek, formujících celou fasádu.

  • Ateliér: Aedas
  • Země: Velká Británie
  • Město: Londýn
  • Ulice, číslo: Campden Hill Road
  • PSČ: W87AF
  • Realizace: 2012
  • Užití: Zastínění

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři