8. ročník konference Do černého se zaměří na téma měst Foto: Městská knihovna v Praze
Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Jak vytvářet města, ve kterých chceme žít? Napoví konference Do černého

Městská knihovna v Praze pořádá pravidelně na začátku roku konferenci, která přináší inspirativní podněty nejen knihovníkům a knihovnicím z celé České republiky. Konference se koná 17. ledna on-line od 10 do 15.30 hod. Pozvání přijali čeští i zahraniční odborníci na rozvoj měst, městské inovace a oblast kulturního a kreativního sektoru.

Městská knihovna v Praze , 11. 1. 2022

Města se stávají domovem pro čím dál více lidí. V současnosti přes 50 procent obyvatel naší planety žije ve městech – tato pomyslná hranice padla již v roce 2008. Migrace do města a rostoucí počet obyvatel přináší řadu problémů a výzev pro samosprávy, neziskový sektor, byznys, ale především pro všechny, kdo ve městech žijí. 

V moderních městech také roste význam tzv. kulturního a kreativního sektoru. Ten se pohybuje na pomezí umění, kultury, podnikání a technologií, a propojuje ziskové, neziskové, veřejné i soukromé subjekty. Knihovny jsou jeho samozřejmou součástí, a to nejen proto, že nabízí přístup ke kulturnímu a znalostnímu bohatství všem bez ohledu na místo, čas nebo společenský status. 

Program konference je rozdělen do tří bloků. Úvodní se zaměří na oblast městských inovací podporujících udržitelnost v čase velkých společenských výzev (digitalizace, klimatická změna ad.) a roli kulturního a kreativního sektoru pro rozvoj měst a regionů. Širším kontextům tématu se bude věnovat slovenská socioložka působící na Technické univerzitě v Košicích Zuzana Révészová. Praktické zkušenosti přinese zástupkyně ředitele Pražského inovačního institutu Zuzana Drhová a manažer projektu Hyb4City Marcel Kraus. 

Tři příspěvky druhého bloku budou věnovány participaci obyvatel měst jako nutné podmínce pro vytvoření míst, kde lidé skutečně chtějí žít. Příklad litevského města Visaginas, které po uzavření blízké jaderné elektrárny hledá novou funkci a smysl, představí Siarhei Liubimau, spoluzakladatel Laboratoře kritického urbanismu na Evropské humanitní univerzitě ve Vilniusu. Výhody terénního antropologického výzkumu pro plánování a lepší zapojení místních obyvatel představí sociální antropolog Michal Lehečka z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, který zároveň vede Laboratoř udržitelného urbanismu spolku AutoMat. Mimopražský kontext nabídne příspěvek Jakuba Demla, který má za sebou mj. roční působení na pozici ředitele příspěvkové organizace Brána Jihlavy, která v Jihlavě podporuje rozvoj kultury a cestovního ruchu. 

Závěrečná panelová diskuse nejen shrne, co na konferenci zaznělo, ale přinese i pohled na diskutovaná témata dalších dvou expertů. Pozvání přijal dlouholetý starosta a místostarosta Prahy 14, nyní opoziční zastupitel, Radek Vondra. Spolu s ním bude diskutovat architekt a fanoušek veřejného prostoru Štěpán Špoula, působící mj. v pražském Institutu plánování a rozvoje. 

Konference se koná v pondělí 17. ledna 2022 od 10 do 15.30 hodin. Odborná knihovnická veřejnost může využít registraci a sledovat konferenci přímo v platformě Zoom. Pro všechny bude dostupný přenos na kanálu YouTube Městské knihovny v Praze. 

Konference je zdarma. Více informací zde

Klíčová slova:

konference

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři