Architektura / občanské stavby

Letní Olověný Dušan 2012 | BarA2k

Dalším projektem na FA ČVUT, kterému porota udělila cenu za nejlepší projekt uplynulého semestru, se stalo kulturně vzdělávací centrum na Hradčanské.

Tereza Šváchová , 11. 10. 2012

Hradčanská, kdysi místo pro bydlení, dnes místo pro spěch, každodenní rutinu a středobod všech dopravních prostředků. Místo ideální pro komunitní, kulturně vzdělávací centrum pod záštitou časopisu A2, které donutí lidi všech generací se zde na chvilku zastavit, něco tu získat, užít si to a celému místu vrátí nádech společenského života.

Přímou linií siluety stavby mizící v úběžníku chci podtrhnout dynamičnost průhledu, a také rychlost času, který, jak se zdá, na tomto místě běží neúprosně rychleji, než kdekoliv jinde. Dřevěnou konstrukcí halového typu vytvořím velký volný prostor, nezávazným uspořádáním kontejnerů hledám obsah, nechci ale příliš řídit a předdefinovávat děje. Odehrávat se tu může téměř cokoliv, předností barA2ku je jeho variabilita, jednoduchost a nenáročnost.

Komentář poroty

barA2k zaujme na první pohled. Jednoduchá a jasná hmota, dobře zvolené měřítko. V poměrně složité okolní zástavbě působí sebevědomě, lehce a přirozeně, budí dojem vyrovnanosti. Využití parcely mezi železnicí a městským okruhem je vhodné, dopravní křižovatka  Hradčanská získává lidský rozměr. Koncepce zhodnocuje kvalitu navrženého veřejného prostoru, vytváří potenciál jak tranzitní, tak místní. Centrum nabízí příležitost pro kulturní aktivity i pro společenské setkávání rezidentů. Maximální variabilita vnitřního prostoru dokáže reagovat na široké spektrum návštěvníků. Propustnost pláště stírá hranici mezi venkovním a vnitřním prostorem.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři