Architektura / občanské stavby

Londýnský pavilon pro olympijské hry z Brna

V ideové soutěži na londýnský informační pavilon pro olympijské hry 2012, které se účastilo několik stovek mezinárodních architektonických týmů, se mezi desítku nejlepších probojovali čeští architekti Kurtis+partners.

Gabriel Sedlák , 7. 10. 2011

Zadáním soutěže byl návrh dočasného informačního pavilonu na Trafalgar Square v Londýně. Záměrem bylo podpořit architekty v posouvání hranic. Najít a ocenit mistrovský design malého objektu spojujícího funkci, konstrukci, detail a ducha olympijských her, zviditelnit nové pohledy na navrhování informačního pavilonu a využít také metod trvale udržatelného stavění. Pavilon má sloužit propagaci olympijských her v průběhu jejich konání v Londýně v roce 2012.

Vitězem soutěže se stal tým portugalských architektů ve složení Jose Carlos Cruz, Ines Guedes, Miguel Santos a Antonio Cruz. Druhé místo obsadil francouzský tým ve složení Stephanie Durniak, Marie Fade, Baptiste Franceschi, Lionel Cesarole a třetí místo patří týmu ze Spojených států - Mathew Clare a Rob Duncan. Tým Kurtis+partners za svůj návrh obdržel čestné uznání a zařadil se tak mezi desítku nejlepších.

Kurtis+partners [Iveta Kolláriková, Marta Bímová, Vlado Hrivňák a Gabriel Sedlák].

Philosophy

Olympijské hry v Londýně roku 2012 se odehrávají v zemi, která nesporně ovlivnila a ovlivňuje svět tak, jak jej dnes známe. Výzvou těchto OH je návrat k původním hodnotám sportovního soutěžení v duchu rytířství a vzájemné úcty.

Historicko-filozofické souvislosti vzniku antických i novodobých olympijských her sahají ve své podstatě k výchově člověka. Kalokagathía hovoří o spojitých nádobách, vzájemně se podporujících v růstu. Olympijská myšlenka podporuje ve výchově ke sportu, uspokojuje však nejenom prvotní touhy člověka, ale usiluje o dosažení posvátného duchovního míru.

Návrh vkládá do náměstí motiv čtverce a kruhu a upozorňuje tak na vztah mězi zemskou hmotou a božskou podstatou člověka. Pavilon je koncipován na základě „Kruhu“ představujího jednotu, dokonalost, osvícení, boha a věčnost. Prostorová forma pavilonu se tyčí nad náměstím a spočívá na hraně zvýšené platformy před Národní galerií, kde pavilon dosedá k zemi. Svým dynamickým usazením znázorňuje neustálou snahu člověka dosáhnout výše. Kruhová venkovní krytá rampa je otevřenou arkádou s naváznými funkčními provozy. Hlavní vstup je realizován centrálním schodištěm, případně z horního předprostoru Národní galerie. Konstrukce pavilonu je rámová - z vysokopevnostní oceli, opláštěná hliníkovou skořepinou.

Vítězný sloup na Trafalgarském náměstí vznikl jako odkaz na válečné vítězství admirála Nelsona a na čas OH se sloup zahalí do lehkého průhledného čtvercového sloupu s diodami. Čtverec symbolizuje hmotu a zemi. Opláštění sloupu bude zajišťovat subtilní filigránová konstrukce, která bude až po sochu samotnou potažena síťovinou. U paty sloupu budou ze všech stran umístěny obrazovky. Hlavicí sloupu zůstane nasvícená socha.

Script

V době konání Olympijských her bude Trafalgarské náměstí přirozeným bodem setkávání. Zahalený Nelsonův sloup se stane dálkovým poutačem a bude sloužit pro propagaci Olympijských her.

Pavilon ve vrcholu náměstí bude rovněž obepnut síťovinou s diodami. Stane se informačním centrem pro návštěvníky a bude plnit funkci multimediálního muzea, kde se účastníci dozví vše o historii a myšlenkách Olympijského hnutí.

Pavilon pracuje s prostorem náměstí, přirozeně doplňuje prostor schodiště a povyšuje jej svou kruhovou formu, která vytváří pocit prstence pod kopulí. Skýtá mnoho zajímavých panoramatických výhledů na Londýn.

 

Klíčová slova:

Londýn soutěž

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři