Architektura / rodinné domy

Luxusní rodinný dům v moderním střihu

Novostavba rodinného domu v Dolních Břežanech se nachází na okraji nově vybudované vilové čtvrti, kde jsou v regulačním plánu obce dané podmínky zastavitelnosti parcel a vzhledu domů tak, že vyžadují od investorů moderní architekturu.

Tomáš Klanc , 11. 6. 2012

Stavba se skládá z gradující kompozice dvojice hmot. Menší hmota dřevěné přístavby prosklené bazénové haly s dynamicky se zvedající pultovou vegetační střechou přiléhá z jihu k hlavní podélné dvoupodlažní obytné hmotě s plochou střechou. Směrem do zahrady spojuje dvojici hmot rohová obytná terasa zastřešená pergolou. Obytné místnosti v přízemí jsou se zahradou propojené celostěnovými prosklenými posuvnými výlohami, které spolu s asymetricky umístěnými lodžiemi u ložnic v patře jsou jakoby v druhém plánu vložené a vykousnuté do jinak uzavřené kompaktní hmoty domu. V kontrastu se zahradní otevřeností domu je z uliční strany dům pro kolemjdoucí pohledově uzavřený, což je zvýrazněno vysokou fasádou bez oken nad vjezdem do garáže a výraznou vodorovnou linií zastřešení vstupu pod jednou z rohových teras. Fasáda je opatřena zatepleným sendvičem z betonové stěrky, pohledový beton se uplatňuje i v interiéru na stropě v 1.NP. Zábradlí na terasách je provedeno z copilitů. Přiznané nosné konstrukční prvky dřevěného trámového stropu ploché střechy v 2.NP a pultové střechy v bazénové hale včetně záklopu z biodesek ukazují tektoniku domu, která je součástí architektury.

V interiéru jsou obklady stěn, schodiště, dveře, vestavné skříně a kuchyň řešeny z dýhy z jednoho stromu – jilmu. Krbová stěna s průhledným krbem mezi obytným pokojem a pracovnou je obložena kamennou mozaikou. Několik masivních kousků solitérního nábytku spolu krémovou litou průmyslovou podlahou doplňují jinak funkcionalistický vzhled domu o přidanou hodnotu útulného a příjemně teplého vnitřního prostředí.  

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři