Architektura / bytové domy

Modulární bytový dům na Manhattanu nabízí Newyorčanům odpověď na bytovou krizi

V dolní části Manhattanu vyrostl před třemi lety projekt Carmel Place. Studio nARCHITECTS navrhlo 55 malometrážních bytů rozdělených do modulárních buněk na základě architektonické soutěže vyhlášené městem. Devítipatrový prefabrikovaný bytový dům má reagovat na dlouhodobou bytovou krizi v americké metropoli.

EARCH.CZ , 13. 8. 2018

Objekt Carmel Place nabízí dostupné byty, kterých je v hustě zalidněném New Yorku dlouhodobě nedostatek. Stavba vznikla na základě architektonické soutěže „My Micro NY“ pořádané tehdejším starostou Michaelem Bloombergem. Bytové jednotky mají sloužit především jako zázemí studentům nebo jednočlenným domácnostem, kterých neustále přibývá. Architekti projekt prezentují jako možné řešení i pro ostatní města, jež se s podobnými problémy v současnosti potýkají.

Devítipatrová budova Carmel Place představuje nejvyšší modulární stavbu v New Yorku. Nachází se zde 55 malometrážních bytů ve velikostech mezi 23 a 34 metry čtverečními. Bytový dům tvoří čtyři úzké věžovité kvádry v odstínech šedé složené z 65 modulárních buněk. Barvy šedivých cihel odkazují na zdejší tradici cihlových staveb.

 

carmelFoto: eArch

 

Pro maximální využití prostoru architekti do interiéru zakomponovali vestavěný nábytek jako například pohovku, postel a úložný prostor v jednom. Díky tomu je možné během pár minut proměnit ložnici v obývací pokoj. Důraz byl kladen především na flexibilitu a pohodlí.

 

carmelFoto: eArch

 

Přestože byl projekt vybudován za účelem dostupného bydlení, nájemníci mají možnost využívat vybavení běžně spojené s luxusnějšími objekty. K dispozici jim je posilovna, společenská místnost, salonek, střešní terasa nebo sklepní prostory s úschovnou kol a prádelnou. Autoři tak chtěli nastolit nové standardy a zároveň ukázat revoluční využití modulární konstrukce. Díky předem připraveným prefabrikovaným modulům se podařilo snížit stavební hluk na minimum a nenarušit životní koloběh sousedství.

 

carmelFoto: eArch

 

  • Ateliér: nARCHITECTS
  • Země: Spojené státy americké
  • Město: New York - Brooklyn
  • Ulice, číslo: 335 East 27th Street
  • PSČ: 10016
  • Datum projektu: 2013
  • Realizace: 2016
  • Užitná plocha: 3 250.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři